FPP i CALPE: Jak zwiększyć zatrudnienie na etatach?

19 września 2018

Restytucja ozusowania umów zleceń zachęci do stosowania umów o pracę

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że dzięki obowiązkowi wymogu zawierania umów o pracę w przetargach publicznych – gdzie charakter pracy na to wskazuje, znacząco wzrósł odsetek umów o pracę. W branżach ochrony i czystości proporcja zatrudnionych na umowę o pracę w porównaniu do umów cywilnoprawnych zwiększyła się z 25% do 75%. Dobre rozwiązania legislacyjne mogą sprawnie i efektywnie naprawić polski rynek pracy. Teraz czas na kolejny krok – restytucję ozusowania umów zleceń.

Wprowadzenie wymogu stosowania umów o pracę w ustawie Prawo zamówień publicznych – zainicjowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich i związki zawodowe – było szeroko poparte także przez organizacje pracodawców. Dzięki temu rozwiązaniu istotnie wzrósł odsetek umów o pracę i zakończono patologie w kontraktach publicznych. Obecnie postulowana przed FPP i NSZZ Solidarność restytucja ozusowania umów zleceń może znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby umów zleceń dzięki zrównaniu zasad ubezpieczeń z etatami. Co więcej, z szacunkowej oceny skutków ekonomicznych proponowanych rozwiązań wynika, iż dzięki nowym regulacjom zwiększą się wpływy do FUS o ponad 2,7 mld zł. Budżet państwa może zyskać netto nawet 2 mld zł rocznie, a zleceniobiorcy wyższe emerytury.

„Od lat szukamy efektywnych rozwiązań bolączek, z jakimi borykają się pracodawcy i pracownicy. Jak widać zaproponowane wspólnie przez pracodawców i związki zawodowe rozwiązanie wdrożone w zamówieniach publicznych doskonale się sprawdza. Dlatego razem z NSZZ Solidarność postulujemy o wdrożenie restytucji ozusowania umów zleceń. To rozwiązanie, które wesprze ponownie zatrudnianie na umowy o pracę i przyczyni się do dalszej naprawy rynku pracy – z korzyścią dla budżetu państwa i pracowników. Dziękujemy partnerom społecznym z Rady Dialogu Społecznego, którzy już wyrazili poparcie dla tej inicjatywy” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Postulowane przez NSZZ Solidarność i Federację Przedsiębiorców Polskich działania obejmują:

1. Zabezpieczenie okresów składkowych dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług.
  2. Uwolnienie pracodawców od ciężaru prowadzenia sporów dotyczących odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu umów zleceń w okresie od stycznia 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian.
  3. Ujednolicenie zasad podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu osób wykonujących pracę na podstawie umów agencyjnych, umów zlecenia, innych umów o świadczenie usług, do wysokości 30–krotności przeciętnego wynagrodzenia.
  4. Ceny usług i robót zatrudniających ich wykonawców, w szczególności ceny w zamówieniach publicznych, powinny zostać zwaloryzowane o łączny wzrost kosztów pracy

NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich oczekują, że wdrożenie rekomendowanych propozycji przyniesie:

• Ubezpieczonym – poprawę przyszłej sytuacji emerytalnej, obejmującą wszystkich zleceniobiorców, a nie jedynie losowo wybranych ubezpieczonych, dla których zleceniodawcy zapłacą składkę.
  • Płatnikom – jasność co do ich sytuacji prawnej w przeszłości, co pozwoli uniknąć kosztów postępowań kontrolnych, administracyjnych i sądowych.
  • Państwu Polskiemu – możliwość szybkiego uzdrowienia sytuacji, bez ponoszenia olbrzymich kosztów angażowania administracji i sądownictwa w rozpatrywanie każdej z ponad miliona spraw indywidualnie. Państwo zyska na zwiększeniu bieżących wpłat, zarówno dzięki wyższej podstawie składek, jak i zachowaniu tej grupy ubezpieczonych na legalnym rynku pracy.