#GłosPrzedsiębiorcy: Biała lista VAT ważna dla przedsiębiorców

20 listopada 2019

Można sprawdzić status czynnego podatnika VAT na dowolny dzień

Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że dzięki funkcjonującej od września 2019 roku tzw. białej liście podatników VAT przedsiębiorcy mają możliwość sprawdzenia nie tylko bieżącego statusu podatnika VAT, ale także stanu obowiązującego na dowolny dzień. Dotychczas niedostateczny zakres informacji był jednym z problemów zgłaszanych przez przedsiębiorców w ramach serwisu Głos Przedsiębiorcy. Prezentowana informacja dotyczyła bowiem wyłącznie aktualnego statusu podmiotu w VAT, w momencie jego sprawdzenia. Na tej podstawie podatnik nie mógł stwierdzić, czy np. jego kontrahent miał status czynnego podatnika VAT w poprzednim miesiącu, kiedy wystawiona została faktura.

Poprzedni stan rzeczy oznaczał ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdyż przedsiębiorca w niektórych przypadkach nie dysponował informacjami niezbędnymi do prawidłowego rozliczenia dokonanych operacji gospodarczych.

„Z satysfakcją przyjmujemy wprowadzenie nowych rozwiązań w ramach funkcjonującej od września 2019 r. tzw. białej listy podatników VAT. Jedną z funkcjonalności nowego systemu jest możliwość sprawdzenia nie tylko bieżącego statusu podatnika VAT, lecz również według stanu obowiązującego na dowolny dzień. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania jednoznacznej informacji, niezbędnej do uzyskania pewności odnośnie do prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych

” – mówi

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Już od ponad roku funkcjonuje aplikacja

Głos Przedsiębiorcy

– narzędzie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) na portalu

biznes.gov.pl

– za pomocą której można zgłaszać propozycje uproszczeń przepisów w siedmiu kategoriach:

rozwój działalności gospodarczej, prawa i obowiązki przedsiębiorcy, finansowanie, wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek, handel zagraniczny, informacje dla przedsiębiorców oraz inwestowanie w Polsce. Wdrażanie zgłoszonych pomysłów w poszczególnych resotrach odbywa się we współpracy z Rzecznikiem MŚP.

Serwis dostępny jest pod linkiem:

www.biznes.gov.pl/glos-przedsiebiorcy

.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo: