search
menu menu_open

FPP i PZPB nawiązały strategiczną współpracę

3 grudnia 2019

Priorytetem waloryzacja kontraktów budowlanych

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) nawiązały strategiczną współpracę, w ramach której priorytetowe będą działania w obszarze waloryzacji w zamówieniach publicznych. Jednocześnie PZPB przystąpił do FPP jako członek, a Jan Styliński – prezes PZPB – został wiceprzewodniczącym Federacji. Przystąpienie PZPB do FPP to jedna z największych konsolidacji organizacji przedsiębiorców w Polsce.

Celem współpracy obu organizacji jest stworzenie optymalnych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w branży budowlanej, w tym przeciwdziałanie wzrostowi kosztów pracy i energii, uproszczenie procedur zatrudniania cudzoziemców, ograniczenie niestabilności w obszarze podatków oraz rozwój szkolnictwa zawodowego.


„Polski Związek Pracodawców Budownictwa to organizacja działająca prężnie od wielu lat – to zaszczyt, że FPP jest jedyną federacją przedsiębiorców, do jakiej dołączył PZPB. Będziemy aktywnie współdziałać w zakresie polityki zatrudnienia oraz infrastrukturalnej i inwestycyjnej w Polsce. Już kilka miesięcy temu przedstawiliśmy obszerny raport oceniający skutki nie wprowadzenia waloryzacji w kontraktach budowlanych. To sprawa kluczowa dla polskiej gospodarki w 2020 roku. Rozpoczęliśmy także aktywne działania w obszarze uproszczenia procedur zatrudniania cudzoziemców. Kwestia ta wymaga pilnych rozwiązań systemowych i jest ważna dla przedsiębiorców z wielu branż usługowych”

– mówi

Marek Kowalski

, przewodniczący

Federacji Przedsiębiorców Polskich

(

FPP

).


„Jestem przekonany, że jesteśmy w najlepszym miejscu i czasie, żeby łączyć firmy i współtworzyć rozwiązania. Bliskie jest nam doświadczenie FPP jako organizacji konstruktywnej, która stara się aktywnie wpływać na regulacje dotyczące kluczowych sektorów gospodarki. Przyjmując, że sektor budowlany generuje ponad 10% PKB, należy uznać, że ta historyczna decyzja zagwarantuje efekt synergii branż i wiodących podmiotów na rynku, zatrudniających setki tysięcy pracowników”

– dodał

Jan Styliński, prezes zarządu PZPB

.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa to ogólnopolska organizacja zrzeszająca firmy z branży infrastruktury i budownictwa, które wspólnie generują ponad 50 mld zł wartości produkcji budowlano-montażowej w Polsce i zatrudniają ponad 50 tys. pracowników. Wśród firm członkowskich PZPB znajduje się 13 z 15 największych przedsiębiorstw zajmujących się kompleksową realizacją inwestycji, firmy deweloperskie, specjalistyczne firmy projektowe, firmy produkujące wyroby budowlane, dostarczające technologie i inne związane z branżą infrastruktury i budownictwa.