Organizacje biznesu oczekują usprawnienia obsługi cudzoziemców starających się o pracę
20 grudnia 2019
Zwiększenie liczby pracowników zajmujących się w urzędach wojewódzkich obsługą cudzoziemców i stworzenie systemu do „śledzenia” losów wniosku o wydanie zezwolenia na pracę – to tylko niektóre propozycje zmian organizacyjnych i prawnych, które mogą ułatwić zatrudnianie pracowników z zagranicy.
To propozycje
Federacji Przedsiębiorców Polskich
(
FPP
) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak twierdzą autorzy opracowania, sprawa jest poważna, bo w latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie prawie 732 tys. wniosków o legalizację ich pobytu w Polsce, a przybywający coraz liczniej do Polski imigranci mogą być sposobem na częściowe rozwiązanie niedoborów na rynku pracy.
Według
FPP
i CALPE, jedną z przyczyn niezadowalającej szybkości obsługi cudzoziemców w urzędach wojewódzkich są niewystarczające i nieadekwatne do liczby i rodzaju załatwianych spraw zasoby kadrowe. Wzrost liczby urzędników nie nadąża za wzrostem liczby spraw. Mamy do czynienia z paradoksem: nie możemy uzupełnić braków kadrowych w gospodarce przez braki kadrowe w urzędach – twierdzą
FPP
i CALPE. Dlatego niezależnie od wdrożenia innych rekomendowanych przez
FPP
rozwiązań, wzmocnienie kadrowe odpowiednich służb państwa jest konieczne.