Niebieski Ład wejdzie na agendę parlamentarną

24 listopada 2023

Inicjatywa Blue Deal ma w Unii Europejskiej coraz lepsze perspektywy i powinni zająć się nią również polscy posłowie i senatorowie nowej kadencji – uznali członkowie Komitetu ds. Wody FPP, którzy zebrali się na kolejnym posiedzeniu 21 listopada.

Komitet postanowił także przygotować listę postulatów obejmujących najważniejsze zmiany i działania do realizacji w sektorze wodnym. Zaproponują je poszczególne związki, firmy i organizacje branżowe, po czym dokument zostanie przekazany posłom i senatorom.

Podczas obrad eksperci Komitetu przedstawili wyniki działań związanych z finansowaniem inwestycji wodnych, realizowanych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jak poinformował Zbigniew Jankowski, niedawno Prezes BGK otrzymała odpowiedź zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego: Prezesa Wernera Hoyera i Wiceprezes Teresy Czerwińskiej, oceniającą bardzo pozytywnie inicjatywę BGK podjęcia przez europejskie banki rozwoju wspólnych prac nad finansowaniem przedsięwzięć w obszarze wodnym poprzez m.in. blue bondsy czyli niebieskie obligacje. Ich założenia jako instrumentu tzw. zrównoważonego finansowania przedstawił zebranym Główny Ekonomista FPP Łukasz Kozłowski. Materiał powstał na bazie analizy obecnych instrumentów z obszaru zrównoważonych instrumentów finansowych przygotowanej przez zespół CALPE.