search
menu menu_open

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman w FPP

31 stycznia 2024

29 stycznia br. w Warszawie blisko osiemdziesięciu przedstawicieli największych międzynarodowych i polskich korporacji, członków Federacji Przedsiębiorców Polskich spotkało się z Krzysztofem Hetmanem, Ministrem Rozwoju i Technologii. Padła deklaracja powołania pełnomocnika do spraw deregulacji, a także wsparcia polskich firm przy ekspansji na rynki zagraniczne. Marek Kowalski, Przewodniczący FPP, wręczył symboliczną obligację symbolizującą kredyt zaufania przedsiębiorców do Ministra Hetmana.

Na spotkaniu zebrało się blisko 80 reprezentantów różnych sektorów gospodarki, w tym m.in. takich firm jak: Coca- Cola, Huawei, Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego, CMC Poland, Glovo, British American Tobacco Poland, Philip Morris International Polska, Pluxee Polska, Amiblu Poland, Polska Izba Branży Pogrzebowej, Polski Związek Firm Deweloperskich, Impel, Provident, TOMRA, Izba Pracodawców Recyklingu Opakowań EKOPAK.

15-go października zmieniła się filozofia w podejściu do przedsiębiorcy. Trzeba wrócić do dialogu i partnerstwa” – mówił Krzysztof Hetman, Minister Rozwoju i Technologii na spotkaniu z członkami Federacji Przedsiębiorców Polskich. Obecni na spotkaniu przedstawiciele środowiska biznesowego opowiedzieli o wyzwaniach, nierzadko sygnalizowanych od wielu lat. Minister Hetman przedstawił konstruktywne rozwiązania i zapowiedział m.in. stworzenie zespołu ds. uporania się z problemami przedsiębiorców, powołanie pełnomocnika do spraw deregulacji. W Ministerstwie ma powstać spójna strategia określająca kierunki rozwoju polskiego eksportu.

Minister Hetman podkreślił, że mimo skoncentrowania uwagi na Krajowym Planie Odbudowy przez ostatnie 2 lata, nie można zapominać o polityce spójności UE. Polska ma zagwarantowane blisko 70 mld Euro na poziomie centralnym i regionalnym. Środki te są już dostępne, a do nich wkrótce dołączą środki z Krajowego Planu Odbudowy. Naszym zadaniem jest skuteczne ich wykorzystanie – dodał szef resortu rozwoju.

Przedsiębiorcy z entuzjazmem przyjęli zapewnienia Ministra Hetmana podjęcia skoordynowanych działań w strategicznych obszarach m.in.: (i) inwestycji w innowacje, (ii) zrównoważonej energii i gospodarki obiegu zamkniętego, (iii) wsparciu rozwoju innowacji oraz (iv) transformacji energetycznej.

W ramach FPP od lat integrujemy szerokie grono przedstawicieli kluczowych sektorów dla gospodarki. Z jednej strony, stawiamy sobie za cel podnoszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Z drugiej, chcemy tworzyć wspólnie z rządem przyjazne, przewidywalne środowisko dla inwestycji w Polsce i dobre warunki dla obecności podmiotów międzynarodowych. Dziś, w duchu zrozumienia i poparcia dla Ministra Hetmana, wręczyliśmy symboliczną obligację symbolizującą kredyt zaufania dla działań tak ważnego resortu dla biznesu w perspektywie najbliższych lat. Jest ona wyrazem wiary w konstruktywny dialog i kooperację. Kierunki pomocy przedsiębiorcom w ekspansji międzynarodowej ich produktów i usług to ważny punkt na agendzie Ministerstwa. To wpisuje się w nasze działania, ponieważ jako FPP mamy swój oddział i struktury w Brukseli, które mają na celu pomoc naszym członkom w skutecznym działaniu na terenie krajów członkowskich” – powiedział Marek Kowalski Przewodniczący Federacji Polskich Przedsiębiorców.

Strony zapowiedziały dalszy dialog i spotkania, a także chęć kooperacji w celu budowania efektywnego, transparentnego i przyjaznego środowiska biznesowego w Polsce.