search
menu menu_open

Do przetargu tylko z etatami

14 stycznia 2016

Do przetargu tylko z etatami


Przedsiębiorcy starający się o publiczne kontrakty będą musieli zatrudniać pracowników na umowach o pracę.Najnowsza propozycja Ministerstwa Rozwoju może oznaczać prawdziwą rewolucję dla kilkuset tysięcy osób zatrudnionych w branży budowlanej, usługach ochroniarskich czy porządkowych, które świadczą usługi na rzecz administracji publicznej i samorządów.

Dotychczas administracja wybierała po prostu oferty z najniższą ceną. Przetargi wygrywały więc firmy zatrudniające pracowników na najgorszych warunkach z najniższymi wynagrodzeniami, nawet do 3–4 zł za godzinę. Korzystali na tym wszyscy poza pracownikami. Urząd, bo mniej płacił za kontrakt, przedsiębiorca – bo zarabiał swoje.

W nowych przepisach o zamówieniach publicznych, które mają zacząć obowiązywać już 18 kwietnia, znajdzie się bowiem obowiązek zatrudniania pracowników na etatach przy wykonywaniu zamówień publicznych. Ministerstwo proponuje również rozwiązania przeciwdziałające zaniżaniu ceny za usługi zamawiane przez administrację. Jeśli będzie ona miała decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia przetargu, ważna stanie się także jakość takich usług. Wczoraj na takie zmiany zgodzili się przedstawiciele zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców, zasiadający w nowej Radzie Dialogu Społecznego.


„Bardzo się cieszę z tej propozycji zmian, bo przedsiębiorcy stający do przetargów przestaną konkurować coraz to niższymi kosztami zatrudnienia pracowników, co zaburza konkurencjęmówi Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych w Radzie Dialogu Społecznego.Ta zmiana przepisów będzie miała większy wpływ na poprawę warunków zatrudnienia niż wprowadzanie np. minimalnej stawki godzinowej na umowach cywilnoprawnych.”

http://www.rp.pl/Firma/301139867-Do-przetargu-tylko-z-etatami.html


Źródło: Rzeczpospolita