search
menu menu_open

Firmy zatrudniają i dają podwyżki

18 sierpnia 2016

Firmy zatrudniają i dają podwyżki

Dobra passa na rynku pracy trwa – wynika ze środowych danych GUS. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 3,2 proc. (wobec 3,1 proc. wzrostu w czerwcu), co jest najwyższym poziomem od połowy 2011 r.

W sumie w firmach (gdzie pracuje dziewięć osób i więcej) zatrudnionych było w lipcu 5,76 mln osób, o 9 tys. więcej niż miesiąc wcześniej (choć w czerwcu miesięczny wzrost wyniósł 19,1 tys. osób). – Głównym czynnikiem wzrostu zatrudnienia w lipcu był utrzymujący się silny popyt na pracę w przetwórstwie przemysłowym. Był on sygnalizowany przez wyniki badań koniunktury, zgodnie z którymi składowa zatrudnienia indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w lipcu do 53,2 pkt wobec 52,8 pkt w czerwcu – analizuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Z kolei płace wzrosły w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. rok do roku wobec 5,3 proc. w czerwcu. To także bardzo dobry wynik, bo jeszcze kilka miesięcy temu płace rosły na poziomie poniżej 4 proc. – Nasilające się problemy przedsiębiorstw z zatrudnieniem lub utrzymaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zaczynają stopniowo przyczyniać się do szybszego tempa wzrostu wynagrodzeń – zauważa Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. I wylicza, że płace nominalnie od kwietnia rosną w średnim tempie 4,7 proc., wobec wzrostu o 3,7 proc. w I kw. tego roku i 3,5 proc. w całym 2015 r.

Więcej:

http://www.parkiet.com/artykul/1488260-Firmy-zatrudniaja-i-daja-podwyzki.html

Źródło: Parkiet