Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy

29 sierpnia 2016

Przez 12 zł za godzinę młodzi mogą nie znaleźć pracy

Minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 złotych za godzinę może wykluczyć młodych ludzi z rynku pracy. Powód? Koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników.

– Wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej przede wszystkim wpłynie na sytuację młodych osób. To one najczęściej zatrudniane są na podstawie umów cywilnoprawnych. Z jednej strony jest to szansa na to, by osiągali wyższe zarobki, ale z drugiej strony w większym stopniu naraża ich także na utratę pracy – mówi newsrm.tv Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Jak ocenia Łukasz Kozłowski zmiana będzie miała duży wpływ na funkcjonowanie rynku pracy, bowiem w znacznym stopniu zostanie ograniczona możliwość stosowania form zatrudnienia pozwalających na stosowanie wynagrodzenia niższego niż minimalne. Co więcej, płaca minimalna dla zleceniobiorców będzie wyższa niż w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Biorąc pod uwagę standardowy pełnoetatowy wymiar czasu pracy w 2017 r., średnie miesięczne wynagrodzenie wyniesie 2166,67 zł brutto – w zależności od konkretnego miesiąca będzie ono jednak wahać się od 1976 zł brutto do 2392 zł brutto. Wyższa płaca minimalna w odniesieniu do umów zleceń ma stanowić bodziec do zastępowania ich umowami o pracę, jednak prawdopodobnie zjawisko to nie przybierze dużych rozmiarów ze względu na fakt, iż umowy cywilnoprawne są atrakcyjne nie tylko z powodu kosztów pracy, lecz także ich znacznie prostszej konstrukcji prawnej oraz związanej z tym mniejszej liczby obowiązków o charakterze biurokratycznym.

Źródło: Bankier.pl