Weryfikacja karalności pracowników tylko dla niektórych firm

31 sierpnia 2016

Weryfikacja karalności pracowników tylko dla niektórych firm

Ograniczenie możliwości weryfikacji przeszłości kryminalnej pracowników wyłącznie do podmiotów podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego nie pozwoli na rzeczywiste sprawdzanie wiarygodności pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet „100 zmian dla Firm”.

– Zaproponowana w projekcie zmiana wychodzi naprzeciw, od dawna postulowanemu przez pracodawców, uprawnieniu do pozyskiwania informacji na temat karalności osób zatrudnianych. Umożliwia to jedynie niektórym firmom. Rozwiązanie nie daje takich możliwości podmiotom świadczącym profesjonalne usługi biznesowe również dla sektora finansowego, które nie mogąc sprawdzić przeszłości kryminalnej pracowników nie są w stanie świadczyć wielu zaawansowanych usług z Polski, a tym samym tworzyć tysięcy wysoko płatnych miejsc pracy – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Kryteria przyznania prawa do weryfikowania karalności pracownika powinny być związane z określonym zakresem obowiązków. Dlatego też Lewiatan proponuje umożliwienie pozyskiwania informacji na temat karalności dotyczącej zasadniczo przestępstw gospodarczych w przypadku pracowników, którzy w ramach wykonywanych obowiązków posługują się mieniem, danymi finansowymi, danymi osobowymi lub dotyczącymi mienia pracodawcy lub osób innych niż pracodawca i które mogą narazić pracodawcę lub osobę trzecią na szkodę.

Źródło: Infor.pl