search
menu menu_open

Czy ograniczenie handlu w niedzielę zagrozi miejscom pracy?

12 września 2016

Czy ograniczenie handlu w niedzielę zagrozi miejscom pracy?

2 września 2016 r. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Podpisy pod nim złożyło ponad 518 tys. Polaków. O to, czy ta ustawa może mieć wpływ na rynek pracy osób z niepełnosprawnością, zapytaliśmy ekspertów.

Według Marka Kowalskiego z Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę będzie miało wpływ na rynek pracy osób z niepełnosprawnością.

– Siłą rzeczy będzie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników ochrony i utrzymania czystości – a te właśnie dwie branże generują największą liczbę zatrudnianych osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – podkreślił.

Podobne zdanie ma na ten temat Edyta Sieradzka z Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL.

– Kiedy supermarkety nie będą czynne w niedzielę, to owszem, nadal będzie potrzebna ochrona, ale na pewno w mniejszym zakresie – podkreśliła. – Podobnie będzie z pracownikami utrzymania czystości.

Zwróciła jednak uwagę, że może zmniejszyć się zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na stanowiskach kasjerów i ekspedientów.


Dofinansowanie obroni miejsca pracy?Marek Kowalski zauważył jednak, że stanowiska w ochronie czy przy utrzymaniu czystości mogą być bardziej chronione jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, gdyż pracodawcy otrzymują dofinansowanie do ich zatrudnienia z PFRON.

Edyta Sieradzka przypomniała równocześnie o dodatkowych przepisach prawnych, związanych z czasem pracy osób z niepełnosprawnością (art. 15 i 16 Ustawy o rehabilitacji).

Więcej:

http://sprawniwpracy.com/aktualnosci/czy-ograniczenie-handlu-w-niedziele-zagrozi-miejscom-pracy-101

Źródło: Sprawniwpracy.com