search
menu menu_open

Podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 13 zł zdziesiątkują ochronę

26 września 2016

Podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 13 zł zdziesiątkują ochronę

Podniesienie stawki godzinowej do 13 zł będzie kolejnym powodem zwolnień tysięcy ludzi w branży security. Firmy boją się fali rezygnacji klientów, którzy nie zgodzą się na droższe usługi.

Po ozusowaniu umów-zleceń od początku tego roku zakres zamówień sektora komercyjnego spadł o 15 proc., a tysiące pracowników ochrony straciło pracę. Od 1 stycznia 2017 roku zamówienia mogą spaść o kolejne 15 proc., co oznacza podobną skalę zwolnień – ocenia Marek Kowalski z organizacji pracodawców Lewiatan, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego. Przypomina, że od 1 stycznia 2017 roku planowane jest podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł. Podwyżka ta musi doprowadzić do waloryzacji w zamówieniach publicznych, podobnie jak nowa stawka 13 zł za godzinę w umowach-zleceniach. To kumulacja i największa dotychczasowa podwyżka na rynku pracy.

Wiecej:

http://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/309139871-Podniesienie-minimalnej-stawki-godzinowej-do-13-zl-zdziesiatkuja-ochrone.html#ap-1

Źródło: Rzeczpospolita