search
menu menu_open

Szpitale, żeby nie upaść, przenoszą koszty na dostawców i podwykonawców

30 listopada 2016

Szpitale, żeby nie upaść, przenoszą koszty na dostawców i podwykonawców

Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zapewni szpitalom pieniędzy na wypełnienie postanowień znowelizowanego prawa zamówień publicznych, a tym samym waloryzacji kontraktów, to czeka je bankructwo.

Szpitale są zadłużone na ponad 10 mld zł. W związku ze złą kondycją finansową, wynikającą m.in. z kłopotów w pozyskaniu kredytowania, nagminnie wydłużają terminy płatności z ustawowych 65 dni do nawet 120, czyli odraczają płatności aż o 4 miesiące. W przypadku dostaw leków umowy są konstruowane jednostronnie tak, żeby dostawa leków odbywała się na żądanie, ale faktura była wystawiana jedynie raz w miesiącu.

Ratując się przed bankructwem, szpitale zmuszają dostawców do wydłużania terminów płatności i nakładają na nich, w ramach usług i dostaw świadczonych na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych, kary nieadekwatne do wyrządzonej szkody. Przenoszą na podwykonawców tak wiele kosztów i ryzyka prowadzonej działalności, że stawiają ich niejednokrotnie na granicy rentowności czy nawet upadłości.

Dodatkowym elementem ważącym na sytuacji finansowej szpitali będzie przyszłoroczny wzrost minimalnych wynagrodzeń.

Zdaniem Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, przy rosnącej stawce wynagrodzenia minimalnego bez zwiększenia ryczałtu związanego z wykonanymi zabiegami szpitale nie mają najmniejszych szans utrzymać się – przy założeniu zdrowych zasad ekonomicznych.

– Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2017 roku koszty wynagrodzeń – które stanowią ogromna część wydatków szpitala – wzrosną od 8,5 proc. do 37 proc. i muszą one być poniesione przez szpitale, a w zasadzie ich podmioty założycielskie, czyli samorządy. Dlatego wsparcie Ministerstwa Zdrowia w sfinansowaniu tak znacznych podwyżek jest niezbędne – uważa Marek Kowalski.

Więcej:

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Szpitale-zeby-nie-upasc-przenosza-koszty-na-dostawcow-i-podwykonawcow,167865,1.html

Źródło: Rynekzdrowia.pl