search
menu menu_open

Rząd wprowadził nowe prawo. Dramat w szpitalach!

5 grudnia 2016

Rząd wprowadził nowe prawo. Dramat w szpitalach!

Od 1 stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 13 złotych brutto za godzinę. Okazuje się jednak, że realnie nie wszyscy pracodawcy mogą sobie na to pozwolić. Największe problemy z nowym prawem będzie miała administracja publiczna. Szpitale już teraz maja około 10 mld zł długów, a niebawem prawdopodobnie będą także kredytować się u usługodawców.

Administracja publiczna ma podpisane umowy z firmami z branży ochrony i sprzątania, którym musi wypłacać miesięczne wynagrodzenia. Jednakże, szpitale już teraz borykają się z problemami finansowymi, a podniesienie minimalnej płacy prawdopodobnie jeszcze je pogłębi.

Wypłacanie 13 złotych brutto za godzinę może okazać się po prostu nierealne.

Szczególnie, że PiS nie planuje powiększenia budżetów szpitali o środki na nowe pensje.Resort zdrowia nie przygotował się do zmiany prawa

– relacjonuje „Gazecie Wyborczej” Michał Kulczycki, szef NSZZ „Solidarność” Pracowników Ochrony, Cateringu i Sprzątania.

W efekcie szpitale będą zapożyczać się u usługodawców, bądź całkowicie rezygnować z negocjacji w sprawie umów. –

Około 15-20 proc. z nich zagrało va banque i odmówiło negocjacji

– potwierdza „Gazecie Wyborczej” Marek Kowalski, prezes Polskiej Izby Gospodarowania Sprzątaniem i ekspert Konfederacji Lewiatan. Taki obrót spraw może przyczynić się z kolei do masowych zwolnień pracowników.

Odrzucenie negocjacji jest jednak posunięciem dosyć ryzykownym, ponieważ przyszłe przetargi i umowy objęte będą już nowym prawem. Dodatkowo,

dyrekcje niektórych szpitali rozważają przejęcie ochrony i sprzątania.

Jednostki byłyby wtedy zmuszone choćby do zatrudnienia i przeszkolenia kilkudziesięciu tysięcy osób czy zakupu specjalistycznych środków chemicznych. Taka opcja wydaje się jednak mało realna, ponieważ szpitale poniosą koszty tak czy inaczej.

Więcej:

http://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/minimalna-placa-w-polsce-podniesiona-do-13-zl-brutto-za-godzine-szpitale-nie-maja/g79ke9d

Źródło: Fakt.pl