search
menu menu_open

#RZECZoBIZNESIE: Marek Kowalski: Strażnik obroni przedsiębiorców

20 marca 2017

#RZECZoBIZNESIE: Marek Kowalski: Strażnik obroni przedsiębiorców

Nie ma prawa przedsiębiorcy bez rzecznika przedsiębiorcy – mówi Marek Kowalski, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość przyznał, że konstytucja dla biznesu to bardzo dobry kierunek. – Jest to działanie przez przedsiębiorców bardzo długo oczekiwane – mówił.

Kowalski tłumaczył, że konstytucja składa się z kilku różnych ustaw. – Ważna jest ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców – ocenił.

– Popieram tę koncepcję. Ważnym elementem jest rzecznik przedsiębiorców. On jest bardzo dobrym uzupełnieniem prawa przedsiębiorcy. Jeżeli tworzymy prawo to powinniśmy mieć możliwość jego egzekwowania. Uprawnienia rzecznika są dość znaczące.

Rzecznik może np. wstrzymać kontrolę przeprowadzaną u przedsiębiorcy jeżeli widzi, że jest ona prowadzona z naruszeniem prawa, albo interesu przedsiębiorcy

– mówił gość.

Kowalski przyznał, że sprzeczne działania na poziomie rządu nie poprawiają zaufania przedsiębiorców i nie zachęcają do rozwijania biznesów. – Prawem przedsiębiorców powinno zajmować się Ministerstwo Rozwoju, Gospodarki i Finansów.

Ministerstwo Sprawiedliwości powinno zająć się ściganiem złodziei i na tym zakończyć swoją działalność

– stwierdził.

– Uporządkujmy najpierw prawo – apelował gość. –

Obecnie przedsiębiorca działa w oparciu o 2500 różnych przepisów i jest narażony na interpretację organów kontrolnych

. Jeżeli stworzymy prawo, gdzie przestrzeń interpretacyjna będzie bardzo wąska to wówczas możemy karać.

Trudno karać jeżeli nawet sam przedsiębiorca nie wie w którym momencie działa zgodnie z prawe, a kiedy przekroczył cienką linię

– ocenił.

Podkreślił, że nie ma prawa przedsiębiorcy bez rzecznika przedsiębiorcy.

– Myślę, że to wszystko może wejść w 2018 r.- prognozował.

Kowalski zaznaczył, że konstytucja dla biznesu jest potrzebna. – Porządkuje pewne przepisy prawne i to jest bardzo ważne. Określa dokładne zasady działania i wprowadza element obrony przedsiębiorcy przed zagrożeniami niesłusznej kontroli – mówił.

Zaznaczył, że największym problemem dla przedsiębiorców jest nieczytelne prawo zostawiające dużą przestrzeń na interpretację przez urzędnika. – Prawo Przedsiębiorców uniknęło tych problemów, bo było długo i rzetelnie przygotowywane oraz konsultowane z różnymi środowiskami – ocenił.

– Poza tym większość przepisów była martwych bo nie miała swojego strażnika.

Po raz pierwszy pojawia się w historii Polski, ktoś kto ma być strażnikiem przepisów, które państwo tworzy dla przedsiębiorców

– podsumował Kowalski.

Więcej:

http://www.rp.pl/Biznes/170319033-RZECZoBIZNESIE-Marek-Kowalski-Straznik-obroni-przedsiebiorcow.html#ap-1

Źródło: Rp.pl