search
menu menu_open

Niższy personel szpitalny powinien odciążyć pielęgniarki?

11 kwietnia 2017

Niższy personel szpitalny powinien odciążyć pielęgniarki?

Eksperci alarmują, że w 2020 r. zabraknie wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych do opieki nad pacjentami. Wobec braków kadrowych w tym zawodzie należy zadać pytanie: jak zachęcić młode pokolenie do wykonywania tej profesji? – zastanawia się NRPIP.

W ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych kluczowe kwestie, wymagające systemowych rozwiązań, to odciążenie pielęgniarek i położnych pod względem obowiązków nieadekwatnych do ich kwalifikacji i zapewnienie wynagrodzenia na poziomie stosownym do wymagającej pracy.

Kadry medyczne są najcenniejszym zasobem systemu ochrony zdrowia. Ich niedobór spowoduje zachwianie całej istniejącej struktury opieki zdrowotnej, co będzie bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich Polaków. Rząd powinien podjąć intensywne działania, których celem jest zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w kraju i zapewnienie im godnych zarobków. Obecnie praca pielęgniarki i położnej w Polsce to duża odpowiedzialność i niskie wynagrodzenie – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Więcej:

http://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/nizszy-personel-szpitalny-powinien-odciazyc-pielegniarki,42885.html

Źródło: Pulshr.pl