search
menu menu_open

ZUS ściga dłużników sprzed lat

12 kwietnia 2017

ZUS ściga dłużników sprzed lat

ZUS ściąga składki ze zleceń sprzed lat, wielu firmom grozi bankructwo, milion pracowników dostanie po kieszeni, informuje „Rzeczpospolita”.

Chodzi o kilkanaście tysięcy firm działających w branży usług, np. sprzątania. ZUS zaczął szczegółowo sprawdzać kontrakty cywilnoprawne, od lat powszechnie stosowane jako podstawa zatrudnienia.

Kontrolerzy szukają przypadków, gdy składki były zapłacone od umowy podpisanej ze zleceniobiorcą np. na 50 czy 100 zł.

Dzięki temu nie trzeba było ich płacić od pozostałych kontraktów z tą samą osobą, ale opiewających nawet na kilka tysięcy złotych. ZUS po latach traktuje takie działania jako pozorne i domaga się składek od umów z najwyższymi wypłatami.

– To w zdecydowanej większości podmioty wyłącznie z polskim kapitałem, które

działając w granicach obowiązującego wówczas prawa

, starały się dostosować do warunków stawianych w zamówieniach publicznych – tłumaczy Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Przetargi wygrywały oferty z najniższą ceną. Nietrudno znaleźć dowody na to, że powszechnie korzystały z nich zarówno urzędy administracji państwowej, jak i sam ZUS. Wtedy nikomu nie przeszkadzało, że za niską ceną kryło się cięcie kosztów zatrudnienia każdym możliwym i zgodnym z prawem sposobem. Teraz ściąganie dodatkowych składek od tych umów postawi te firmy przed widmem bankructwa.

Więcej:

http://www.kadry.abc.com.pl/artykuly/zus-sciga-dluznikow-sprzed-lat,109967.html

Źródło: Abc.com.pl