search
menu menu_open

Pracodawcy do Szydło: przetargi publiczne tylko z klauzulami społecznymi i prawem pracy

18 kwietnia 2017

Pracodawcy do Szydło: przetargi publiczne tylko z klauzulami społecznymi i prawem pracy

Pracodawcy chcą, aby premier Szydło zobowiązała urzędników do stosowania klauzul społecznych w przetargach. Rada Dialogu Społecznego jednogłośnie podjęła w czwartek uchwałę, w której związkowcy i pracodawcy zwracają się do premier Beaty Szydło o podjęcie działań w zakresie zamówień publicznych. Partnerom społecznym zależy na tym, by szefowa rządu wystosowała do podległych jej urzędników wiążące zalecenia w sprawie stosowania w zamówieniach publicznych prawa pracy i klauzul społecznych.

Zdaniem RDS

administracja publiczna powinna wręcz dbać o to, by w zamówieniach było przestrzegane prawo pracy.

Jak się okazuje, obecnie nie jest z tym najlepiej. Apel związkowców i pracodawców zbiegł się w czasie z publikacją raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że

klauzule społeczne – czyli oczekiwanie zatrudnienia np. osoby bezrobotnej czy niepełnosprawnej przy wykonaniu zamówienia publicznego czy też zatrudnienie innej osoby na etacie – było wymagane przez urzędników w 4 proc. ogłaszanych przetargów.


Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan:„Od połowy zeszłego roku stosowanie prawa pracy i klauzul społecznych w zamówieniach publicznych jest obowiązkowe, a nawet część ministerstw ciągle ma z tym ogromne problemy.

Apelujemy, by premier zobowiązała podległych jej urzędników do przestrzegania prawa i dawania przykładu, jak wydając publiczne pieniądze, można poprawić los wielu pracowników.

Do stosowania klauzul warto zachęcić też spółki Skarbu Państwa. Co prawda nie mają formalnie takiego obowiązku, ale dysponują jednak publicznymi pieniędzmi i mogłyby je wydawać w sposób społecznie odpowiedzialny.”

Więcej:

http://www.rp.pl/Firma/304149982-Pracodawcy-do-Szydlo-przetargi-publiczne-tylko-z-klauzulami-spolecznymi-i-prawem-pracy.html

Źródło: Rzeczpospolita