search
menu menu_open

Nie ZUS, ale sąd powinien decydować o składkach

21 kwietnia 2017

Nie ZUS, ale sąd powinien decydować o składkach

Przedsiębiorcy namawiają senatorów do zmian w noweli, która ich zdaniem daje kontrolerom ZUS zbyt duże uprawnienia. Cztery największe organizacje pracodawców: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, wystosowały do Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu, list, w którym apelują o wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Chodzi im o zmianę dodawanego do ustawy art. 38a, który daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do uznawania, który przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty składek za danego pracownika. Z założenia przepis ma być stosowany, gdy jedna firma przekazuje drugiej swoich pracowników tylko po to, by zaoszczędzić na składkach do ZUS (outsourcing pracowniczy). Przedsiębiorcy uważają jednak, że będzie miał znacznie szersze zastosowanie i o obciążaniu firm składkami powinien decydować sąd, a nie ZUS.– Naszym zdaniem rozwiązania te są wadliwe, bo istnieje ryzyko, że będą stosowane znacznie szerzej, w firmach, które w poprzednich latach działały zgodnie z prawem i dostawały z ZUS potwierdzenia – mówił Wojciech Warski, przewodniczący konwentu BCC, na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Problemy mogą mieć firmy działające w branży ochroniarskiej i sprzątającej. –

Osobiście znam przypadek firmy ochroniarsko-sprzątającej prowadzonej przez małżeństwo emerytów. W poprzednich latach, zgodnie z przepisami, firma zatrudniała pracowników na kilku umowach-zleceniach, a składki płaciła tylko od jednej – tłumaczył Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

– Teraz ZUS żąda od firmy ponad 500 tys. zł zaległych składek. Musimy zdawać sobie sprawę, że po nowelizacji takich spraw będzie jeszcze więcej – dodaje.

Więcej:

http://www.rp.pl/ZUS/304199906-Nie-ZUS-ale-sad-powinien-decydowac-o-skladkach.html

Źródło: Rzeczpospolita