search
menu menu_open

Czasy gdy pielęgniarka przynosi „basen” już dawno powinny minąć

7 sierpnia 2017

Czasy gdy pielęgniarka przynosi „basen” już dawno powinny minąć

Pielęgniarki w szpitalach powinny być bardziej cenione. W Polsce pracuje coraz mniej wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych, rośnie też ich średnia wieku (obecnie ponad 50 lat). Wszystko to wskazuje jednoznacznie, że wykwalifikowane pielęgniarki i położne powinny w szpitalach koncentrować się na profesjonalnej opiece pielęgniarskiej – nie mogą być obciążane usługami pomocniczymi. Chodzi tu przede wszystkim o prace opiekunów medycznych czy salowych, podstawową opiekę higieniczną pacjentów czy utrzymanie czystości. To usługi, które można bez problemu zlecić podwykonawcom – co będzie korzystne dla szpitala, jego finansów oraz personelu.

Szacuje się, że usługi pomocnicze i tzw. przy łóżku pacjenta mogą stanowić nawet 10% kosztów szpitala. Tymczasem ich wykonywanie często przesuwane jest na pielęgniarki i położne, które muszą pogodzić te dodatkowe obowiązki z fachową opieką pielęgniarską. To duże i niepotrzebne obciążenie dla wykwalifikowanego personelu, który często dyżuruje nieprzerwanie kilkanaście godzin. Usługi pomocnicze powinny być realizowane przez zupełnie innych pracowników – najkorzystniejsze rozwiązanie to outsourcing usług.


„Wykwalifikowane pielęgniarki i położne powinny w szpitalach realizować przede wszystkim prace medyczne i opiekę nad pacjentem – czasy, gdy pielęgniarka lub położna przynosi ‘basen’ już dawno powinny minąć. W kontekście systematycznie malejącej liczby pracowników w zawodzie i starzejącego się społeczeństwa zaczyna to być strukturalny problem. Dlatego konieczne jest jak najlepsze zarządzanie szpitalami i pełne wykorzystanie możliwości opieki medycznej przez wykwalifikowany personel – zamiast przerzucać na pielęgniarki i położne prace pomocnicze” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

„Najwyższy czas by docenić znaczenie pracy pielęgniarek i położnych. Ich kwalifikacje i możliwości często nie są odpowiednio wykorzystywane – a zamiast tego każe się im sprzątać czy myć pacjentów, co powinno być wykonywane przez opiekunów medycznych czy salowe. Brakujące kadry wymuszą już niedługo nie tylko zmianę w podejściu dyrektorów szpitali, ale także wzrost płac. I dobrze – bo pielęgniarki i położne w pełni zasługują na to, by je bardziej doceniać” – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

USŁUGI POMOCNICZE REALIZOWANE PRZEZ PIELĘGNIARKI NA RZECZ SZPITALI:

•       Procedury związane z opieką medyczną

•       Pielęgnacja i utrzymanie higieny pacjentów

•       Zmiana odzieży i pościeli

•       Pomoc w żywieniu i przemieszczaniu się pacjentów

•       Działania pomocnicze związane z zabiegami

•       Opieka nad pacjentem

•       Zapewnienie ciągłej opieki medycznej

Więcej:

http://www.medexpress.pl/czasy-gdy-pielegniarka-przynosi-basen-juz-dawno-powinny-minac/67630

Źródło: Medexpress.pl