search
menu menu_open

Dobrze policz, zanim złożysz wniosek

21 sierpnia 2017

Dobrze policz, zanim złożysz wniosek

Gdy rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, warto opóźniać decyzję o przejściu na emeryturę. Ponad 330 tys. osób zyska w tym roku, po obniżeniu wieku emerytalnego, prawo do przejścia na emeryturę.

– Jesteśmy przygotowani na każdą liczbę wniosków, ale z naszych szacunków i rozmów z klientami w salach obsługi wynika, że będzie ich zdecydowanie mniej niż 330 tys. Nie spodziewamy się żadnych opóźnień w obsłudze wniosków emerytalnych – zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.


Skorzystaj z pomocy doradcyNa początku roku aż 93 tys. spośród tych, którzy w ostatnim kwartale roku mogą złożyć wniosek o emeryturę, nie miało wyliczonego kapitału początkowego.

– Wysłaliśmy do tych osób listy z przypomnieniem, jak ważny jest kapitał i że w sprawie jego wyliczenia należy złożyć wniosek. Efektem było 20 – 30 tys. wniosków o wyliczenie kapitału – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Przyszłym emerytom pomagają w ZUS doradcy, których odwiedziło już ponad 290 tys. osób. Informują oni, w jaki sposób należy wystąpić o emeryturę i według jakich zasad jest ona wyliczana. Wyjaśniają też wątpliwości i przeprowadzają symulacje na kalkulatorze emerytalnym ZUS.

– Symulacje pokazują, jaka będzie wysokość świadczenia, gdyby dana osoba zdecydowała się pracować dłużej o pół roku, rok, czy dwa lata. Nasi klienci podkreślają, że jest to dla nich bardzo pomocne w podjęciu decyzji – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz. – Z wyliczeń na kalkulatorze skorzystało ok. 190 tys. osób.

Decyzja o skorzystaniu z możliwości przejścia na emeryturę powinna być dobrze przemyślana.

– Jeśli ktoś nie ma pracy i nie może jej znaleźć, a zacznie mu przysługiwać prawo do emerytury, to logiczne, że powinien wystąpić do ZUS o przyznanie mu świadczenia. Inaczej jest w przypadku osób pracujących. Jeśli ktoś ma pracę, to powinien opóźniać przejście na emeryturę – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.


Opinia
Marek Kowalski | przewodniczący federacji przedsiębiorców polskichWiększa liczba przepracowanych lat – a zatem późniejsze odejście na emeryturę – jest zawsze korzystniejsze z punktu widzenia wysokości świadczeń. Innymi słowy, jeśli ktoś chce mieć wyższą emeryturę, nie powinien korzystać z opcji jak najszybszego zakończenia aktywności zawodowej. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które miały niskie zarobki i szacują, że otrzymają minimalną emeryturę. Tysiąc złotych to naprawdę minimum, za które ciężko przeżyć. Dla takich osób każdy dodatkowo przepracowany rok jest szansą na wyższe świadczenie w przyszłości.

Na emeryturę, zgodnie z nowymi zasadami, najbardziej opłaca się przejść tym, którzy uzyskiwali wysokie zarobki i mieli dokładnie wyliczony kapitał początkowy; gwarantuje to miesięczne wypłaty emerytalne na satysfakcjonującym poziomie. Takie wyliczenia świadczeń można sprawdzić w swoim oddziale ZUS. Najbardziej obawiam się tego, że wiele osób zachęconych obniżeniem wieku emerytalnego skorzysta z tej opcji, a potem będzie żałować ze względu na niskie świadczenia. To ważna życiowa decyzja, dlatego warto ją dokładnie przeanalizować.

Więcej:

http://www.rp.pl/Ubezpieczenia/308209990-Dobrze-policz-zanim-zlozysz-wniosek.html#ap-3

Źródło: Rp.pl