search
menu menu_open

Polacy na emeryturze

11 września 2017

Polacy na emeryturze

Wchodząca w październiku ustawa obniżająca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – odpowiednio do 60-ciu i 65-ciu lat będzie miała duże znaczenie, przede wszystkim dla rynku pracy. Oprócz tego wielu emerytów będzie miało duże niższe emerytury, niż wówczas, gdyby pracowali do 67-ego roku życia.

Przewiduje się, że ok. 330 tys. emerytów będzie chciało skorzystać z przywileju już w październiku – powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich – Z rynku pracy zniknie o 100 tys. więcej pracowników, niż we wcześniejszych założeniach.

Rząd będzie musiał stworzyć odpowiednie mechanizmy, żeby jak najwięcej pracowników na nim utrzymać. Pracodawcy już mają trudności z pozyskaniem pracowników, a odejście ich w tak dużej ilości jeszcze pogłębi problem. Pojawia się więc wyzwanie, aby zbudować zaufanie i zainteresowanie Polaków do nie odchodzenia na wcześniejsze emerytury. Sensownym rozwiązaniem byłoby budowanie systemu zachęt polegającego na tym, aby każdy przepracowany rok zwiększał w odpowiedniej skali wysokość emerytury. Nie może to być działanie kosmetyczne, a zasadnicze – zwłaszcza w odniesieniu do najniższych świadczeń, szacowanych obecnie na poziomie 1000 złotych – dodał Kowalski.

Więcej:

http://www.galeriehandlowe.pl/publikacje/gospodarka/artykul/polacy-na-emeryturze

Źródło: Galeriehandlowe.pl