FPP: Interpretacja MF w sprawie VAT rozstrzyga wątpliwości prawne

26 stycznia 2018

FPP: Interpretacja MF w sprawie VAT rozstrzyga wątpliwości prawne

Rozwiązanie korzystne dla szpitali i profesjonalnego outsourcingu usług

Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie VAT od usług ściśle związanych z profilaktyką, zachowaniem, poprawianiem i przywracaniem zdrowia jest korzystna zarówno dla szpitali, jak wykonawców usług.

Interpretacja ogólna pozwoli obniżyć koszty szpitali, ponieważ do tej pory niektóre decyzje wydawane przez różne urzędy kontroli skarbowej nie uwzględniały specyfiki usług bezpośrednio związanych z opieką nad pacjentem w procesie jego leczenia a podstawowymi usługami sprzątania. To często skutkowało nakazem zmiany stawek VAT ze stawki „zw” na 23% VAT w przypadkach usług utrzymania czystości i 8% VAT w przypadku usług cateringowych.

Interpretacja ogólna wprowadza jasne zasady klasyfikacji czynności bezpośrednio związanych z procesem leczenia, co oznacza, że outsourcing usług wspierających proces leczenia będzie konkurencyjny cenowo wobec realizacji własnej szpitala, a także wygeneruje oszczędności dla szpitali. Ponadto interpretacja ogólna wprowadza porządek prawny i gwarantuje przedsiębiorcom działającym w tym obszarze pewność stosowania przepisów związanych z podatkiem VAT.

Ze względu na szczególne wymogi sanitarne i epidemiologiczne słusznym jest potwierdzenie zawarte we wcześniejszych stanowiskach, że zwolnienie to dotyczy NZOZ-ów (niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej), ZOZ-ów (publicznych zakładów opieki zdrowotnej) oraz innych podmiotów świadczących usługi w zakresie opieki medycznej. Interpretacja ogólna wyraźnie zrównuje możliwości wykonywania usług zarówno przez szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej, jak również funkcjonujące w przestrzeni prywatnej niezależne podmioty świadczące usługi w zakresie opieki medycznej. Takie podejście jest zgodne z dyrektywą unijną nr 2006/112/WE.

„Bardzo dobrze, że Ministerstwo Finansów określiło precyzyjnie kwestię VAT odnośnie usług profilaktyki, zachowania, poprawiania i przywracania zdrowia. Interpretacja ogólna potwierdza wydawane wcześniej interpretacje indywidualne. Absolutnie błędem jest wnioskowanie, jakoby szpitale musiały wykonywać te usługi we własnym zakresie. Wręcz przeciwnie – nowa interpretacja MF jednoznacznie ułatwi szpitalom funkcjonowanie, bo potwierdza, że wszystkie czynności wymienione podlegają zwolnieniu z VAT. Dzięki temu nie ma żadnych wątpliwości, że dotyczy to także outsourcingu tych usług – zwłaszcza że Ministerstwo podało przykłady, jakie usługi wykonywane w otoczeniu pacjenta powinny być zwolnione z VAT. Należy podkreślić, że są to usługi świadczone przez wyspecjalizowane, profesjonalne podmioty, doskonale przygotowane do tego typu zadań na najwyższym poziomie” – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Kluczowe aspekty prawne interpretacji ogólnej Ministra Finansów:

1.    Zwolnienie uzależnione jest przede wszystkim od charakteru usług i okoliczności faktycznych, w szczególności: medycznego charakteru usługi, a w przypadku usług związanych – ich niezbędności w procesie profilaktyki, zachowania, poprawiania i przywracania zdrowia.

2.    Zwolnienie nie jest wyłączone w przypadku relacji prywatny usługodawca – publiczny usługobiorca. Status prawny usługodawcy nie odgrywa tu znaczenia. Status podmiotu leczniczego usługodawcy może wskazywać na spełnianie warunków zwolnienia, ale nie ma decydującego znaczenia. Decydujący jest charakter świadczonych usług, ściśle związanych z profilaktyką, zachowaniem, poprawianiem i przywracaniem zdrowia.

W Polsce działa prawie 1000 szpitali , jednak w większości z nich brakuje pielęgniarek  i konieczne jest przekierowanie części obowiązków przy pacjencie na personel pomocniczy (coraz częściej zatrudniany w formule outsourcingu). Z outsourcingu usług korzysta około 52% szpitali. Dzięki interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów dyrektorzy szpitali zyskają szansę na oszczędności przy jednoczesnym jasnym rozstrzygnięciu o prawidłowości naliczania VAT przez wykonawców kontraktów w ramach zamówień publicznych.

Źródło: Forumtransportu.pl