search
menu menu_open

NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich

5 kwietnia 2018

Porozumienie w sprawie reform na rynku pracy

Partnerzy społeczni – NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich – podpisały porozumienie w sprawie wspólnego popierania reform na rynku pracy.

Sygnatariusze porozumienia postulują przeprowadzenie czterech kolejnych zmian –  w wymiarze łącznym – przepisów w kierunku usunięcia ekonomicznej promocji umów cywilnoprawnych, przez lata wzmacnianej przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Celem zmian jest także usunięcie negatywnych skutków wywołanych przez błędne regulacje – zarówno dla zleceniodawców, zleceniobiorców, jak i Państwa.

NSZZ Solidarność i FPP

Z dokonanej szacunkowej oceny skutków ekonomicznych proponowanych rozwiązań wynika, iż wprowadzenie ich w życie spowoduje wzrost wpływów do FUS o ponad 2,7 mld zł, co nawet po uwzględnieniu maksymalnych ubytków m.in. z tytułu zaprzestania działań kontrolnych w odniesieniu do przeszłych stanów faktycznych oraz wzrostu wydatków na świadczenia dla ubezpieczonych z dodatkowo zaksięgowanymi składkami wywoła

efekt w postaci poprawy salda sektora finansów publicznych o kwotę ponad 2 mld zł rocznie.



Postulowane działania obejmują:



  1. Zabezpieczenie okresów składkowych

    dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, w okresie od stycznia 2009 do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian.

  2. Uwolnienie pracodawców od ciężaru prowadzenia sporów

    dotyczących odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w takim wymiarze, w jakim nastąpi naliczenie i zaksięgowanie składek na kontach tych osób oraz ustawowe zagwarantowanie zaniechania działań kontrolnych umów zleceń realizowanych w okresie od stycznia 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian.

  3. Ujednolicenie zasad podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu

    osób wykonujących pracę na podstawie umów agencyjnych, umów zlecenia, innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do umów o pracę – włącznie z zasadami kumulacji tytułów do ubezpieczenia oraz z uwzględnieniem maksymalnej podstawy naliczenia składek do wysokości 30–krotności przeciętnego wynagrodzenia.
  4. Wynagrodzenia osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia oraz innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące

    zlecenia powinny zostać „ubruttowione”

    – podniesione o kwotę dodatkowych składek płatnych po stronie ubezpieczonego, w celu ochrony jego wynagrodzenia netto. Ceny usług i robót zatrudniających ich wykonawców, w szczególności

    ceny w zamówieniach publicznych, powinny zostać zwaloryzowane o łączny wzrost kosztów pracy.


– Pełne oskładkowanie takich umów zmniejszy ich ekonomiczną przewagę i da rynkową szansę powrotu do umów o pracę. Zapewnia, że główny strumień dochodów – niezależnie czy z tytułu umowy o pracę czy z tytułu umowy zlecenia – będzie objęty obowiązkowymi składkami: emerytalną i rentową. Ujednolicenie zasad przyczyni się nie tylko do zwiększenia podstawy naliczania wysokości przyszłej emerytury, ale również uczyni prawo przejrzystym i równym dla wszystkich uczestników rynku



mówi Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.



– W trosce o poszanowanie praw pracowniczych oraz ze świadomością konieczności zapewnienia stabilnych warunków rozwoju przedsiębiorczości opowiadamy się za kontynuacją kierunku reform rynku pracy, zapoczątkowanych poprzez wprowadzone wymogi zatrudnienia o pracę w Prawie zamówień publicznych, objęcie składkami ubezpieczeniowymi umów zleceń do kwoty nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach cywilnoprawnych


– powiedział Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).



Strony porozumienia oczekują, że wdrożenie rekomendowanych propozycji przyniesie:



  • ubezpieczonym

    – poprawę przyszłej sytuacji emerytalnej, obejmującą wszystkich zleceniobiorców, a nie jedynie losowo wybranych ubezpieczonych, dla których zleceniodawcy zapłacą składkę.

  • płatnikom

    – jasność co do ich sytuacji prawnej w przeszłości, co pozwoli uniknąć kosztów postępowań kontrolnych, administracyjnych i sądowych.

  • Państwu Polskiemu

    – możliwość szybkiego uzdrowienia sytuacji, bez ponoszenia olbrzymich kosztów angażowania administracji i sądownictwa w rozpatrywanie każdej z ponad miliona spraw indywidualnie. Państwo zyska na zwiększeniu bieżących wpłat, zarówno dzięki wyższej podstawie składek, jak i zachowaniu tej grupy ubezpieczonych na legalnym rynku pracy.