NSZZ Solidarność i FPP proponują zmiany prawne dające FUS 2,7 mld zł wpływów

6 kwietnia 2018

NSZZ Solidarność i FPP proponują zmiany prawne dające FUS 2,7 mld zł wpływów

NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zawarły porozumienie w sprawie reform na rynku pracy. Proponowane przez te organizacje zmiany doprowadziłyby do wzrostu wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) o ponad 2,7 mld zł, podało FPP.

„Partnerzy społeczni – NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich – podpisały porozumienie w sprawie wspólnego popierania reform na rynku pracy. Sygnatariusze porozumienia postulują przeprowadzenie czterech kolejnych zmian – w wymiarze łącznym – przepisów w kierunku usunięcia ekonomicznej promocji umów cywilnoprawnych, przez lata wzmacnianej przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Celem zmian jest także usunięcie negatywnych skutków wywołanych przez błędne regulacje – zarówno dla zleceniodawców, zleceniobiorców, jak i Państwa” – czytamy w komunikacie.

„Z dokonanej szacunkowej oceny skutków ekonomicznych proponowanych rozwiązań wynika, iż wprowadzenie ich w życie spowoduje wzrost wpływów do FUS o ponad 2,7 mld zł, co nawet po uwzględnieniu maksymalnych ubytków m.in. z tytułu zaprzestania działań kontrolnych w odniesieniu do przeszłych stanów faktycznych oraz wzrostu wydatków na świadczenia dla ubezpieczonych z dodatkowo zaksięgowanymi składkami wywoła efekt w postaci poprawy salda sektora finansów publicznych o kwotę ponad 2 mld zł rocznie” – czytamy dalej.

Postulowane działania obejmują:

1.           Zabezpieczenie okresów składkowych dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, w okresie od stycznia 2009 do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian.

2.           Uwolnienie pracodawców od ciężaru prowadzenia sporów dotyczących odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w takim wymiarze, w jakim nastąpi naliczenie i zaksięgowanie składek na kontach tych osób oraz ustawowe zagwarantowanie zaniechania działań kontrolnych umów zleceń realizowanych w okresie od stycznia 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian.

3.           Ujednolicenie zasad podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu osób wykonujących pracę na podstawie umów agencyjnych, umów zlecenia, innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do umów o pracę – włącznie z zasadami kumulacji tytułów do ubezpieczenia oraz z uwzględnieniem maksymalnej podstawy naliczenia składek do wysokości 30–krotności przeciętnego wynagrodzenia.

4.           Wynagrodzenia osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia oraz innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia powinny zostać „ubruttowione” – podniesione o kwotę dodatkowych składek płatnych po stronie ubezpieczonego, w celu ochrony jego wynagrodzenia netto. Ceny usług i robót zatrudniających ich wykonawców, w szczególności ceny w zamówieniach publicznych, powinny zostać zwaloryzowane o łączny wzrost kosztów pracy, podano w materiale.

„W trosce o poszanowanie praw pracowniczych oraz ze świadomością konieczności zapewnienia stabilnych warunków rozwoju przedsiębiorczości opowiadamy się za kontynuacją kierunku reform rynku pracy, zapoczątkowanych poprzez wprowadzone wymogi zatrudnienia o pracę w Prawie zamówień publicznych, objęcie składkami ubezpieczeniowymi umów zleceń do kwoty nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach cywilnoprawnych” – powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

„Pełne oskładkowanie takich umów zmniejszy ich ekonomiczną przewagę i da rynkową szansę powrotu do umów o pracę. Zapewnia, że główny strumień dochodów – niezależnie czy z tytułu umowy o pracę czy z tytułu umowy zlecenia – będzie objęty obowiązkowymi składkami: emerytalną i rentową. Ujednolicenie zasad przyczyni się nie tylko do zwiększenia podstawy naliczania wysokości przyszłej emerytury, ale również uczyni prawo przejrzystym i równym dla wszystkich uczestników rynku” – dodał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, także cytowany w komunikacie.

Źródło: Wyborcza.biz