search
menu menu_open

Związki chcą objęcia składkami pełnego dochodu z umów zleceń. Podpisano porozumienie

11 kwietnia 2018

Związki chcą objęcia składkami pełnego dochodu z umów zleceń. Podpisano porozumienie
Objęcie składkami ubezpieczeniowymi pełnego dochodu z umów zleceń – to jedno z założeń porozumienia, które w czwartek zawarły NSZZ „Solidarność” oraz Federacji Przedsiębiorców Polskich. „S” oraz FPP postulują też zmianę przepisów dotyczących zamówień publicznych.

Szef „Solidarności” Piotr Duda zapowiedział, że postulaty zostaną przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Przewodniczący FPP Marek Kowalski podkreślił, że obecnie składki na ZUS od umów zleceń odprowadzane są od minimalnego wynagrodzenia, a nie od pełnego dochodu. „Chcemy przywrócić pracownikom to, co im należne. Tam, gdzie pracownicy mieli odprowadzony ZUS od niskiego wynagrodzenia, chcemy, żeby był on adekwatny do tego wynagrodzenia, jakie uzyskali. Przyniesie to korzyści również państwu, bo postulujemy ozusowanie wynagrodzeń w ramach umów zleceń do 30 krotności (…czego…)” – wyjaśniał. Jego zdaniem, proponowane rozwiązania zwiększą wpływy do FUS nawet o ponad 2,5 mld zł.

Z kolei według szefa „Solidarności” Piotra Dudy odprowadzanie składek od pełnego dochodu (umowa agencyjna, umowy zlecenie) poprawi w przyszłości sytuację emerytów i otrzymają oni wyższe świadczenie. Jak zaznaczył, dalsze odprowadzanie składek od minimalnego wynagrodzenia spowoduje, że niektórzy otrzymają „głodową emeryturę”.

…………………

„S” oraz FPP postulują również ubruttowienie wynagrodzeń od umów zleceń. Jak wyjaśniali, w ten sposób podniesienie składki od umów zleceń nie wpłynęłoby na wynagrodzenie osoby, która w ten sposób świadczy pracę.

Więcej:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1115595,solidarnosc-o-oskladkowaniu-umow-zlecen.html

Źródło: Gazetaprawna.pl