search
menu menu_open

ZUS celuje w firmy stosujące umowy zlecenia. Przedsiębiorcy muszą płacić zaległe składki

23 kwietnia 2018

ZUS celuje w firmy stosujące umowy zlecenia. Przedsiębiorcy muszą płacić zaległe składki

Ponad połowa kontroli w firmach stosujących umowy zlecenia kończy się nakazem dopłacenia składek – pisze „Rzeczpospolita”. Przedsiębiorcom się to nie podoba.

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń społecznych wzięli na celownik firmy często korzystające z umów cywilnoprawnych. Naturalnym biegiem rzeczy, urzędnicy zajęli się więc firmami ochroniarskimi i sprzątającymi, które w dużej mierze od lat bazowały na tego typu umowach w relacjach ze swoimi pracownikami.
Według informacji „Rzeczpospolitej” skuteczność kontroli przekracza 60 procent. Oznacza to, że tyle z nich kończy się nakazem zapłacenia należnych składek (pod zarzutem omijania prawa). ZUS-owi udaje się kwestionować nie tylko umowy zawierane z jedną firmą, ale także umowy zawierane przez pracownika z wieloma firmami powiązanymi ze sobą kapitałowo. W skutecznym kontrolowaniu pomaga systemowa identyfikacja płatników składek, dzięki czemu urzędnicy mają wszystkie składki jak na dłoni.
Kontrole ZUS z oczywistych względów nie podobają się przedsiębiorcom. Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski zwracał, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” uwagę na fakt, że tego typu praktyki często były warunkiem wygrania przetargów na ochronę czy sprzątanie w instytucjach publicznych (choćby w… ZUS), gdzie głównym kryterium była najniższa cena.

Więcej:

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23297255,zus-celuje-w-firmy-stosujace-umowy-zlecenia-przedsiebiorcy.html

Źródło: Gazeta.pl