search
menu menu_open

Piramida ustaw do przeglądu

15 maja 2018

Piramida ustaw do przeglądu

Za prace legislacyjne nad wszystkimi regulacjami dotyczącymi firm powinien odpowiadać resort przedsiębiorczości i technologii — uważają w FPP i CALPE.

Trzeba pilnie wdrożyć procedurę wprowadzenia jednego nowego aktu prawnego, w zamian za eliminację jednej już funkcjonującej regulacji — postulują Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak podkreślają, taki system jest stosowany w wielu krajach europejskich. Zmniejsza on rozrost biurokracji i sprzyja rozwojowi gospodarczemu.

Postulat federacji i centrum jest reakcją na rosnącą nadprodukcjęprawa w Polsce. Powołując się na raport Grand Thorntona, podkreślają, że ustawy, które weszły w życie w pierwszym półroczu 2017 r., zajęły ponad 17,4 tys. stron maszynopisu, czyli o 36,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W 2016 r. uchwalone akty prawne liczyły 31,9 tys. stron, a w 2014 r. — ponad 25,6 tys

…………………

— Jakość stanowionego prawa powinna być priorytetem. Ważne jest także ujednolicanie przepisów oraz odejście od zbyt częstego ich korygowania. Organy legislacyjne powinny zwrócić większą uwagę na skutki regulacji. Wyzwaniem jest oczyszczenie obowiązującego prawa z rozwiązań, które są niepotrzebne lub nadmierne wobec potrzeb, ale też przede wszystkim zapewnienie wyższej efektywności stanowionych aktów — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP i prezes CALPE.

Więcej:

https://www.pb.pl/piramida-ustaw-do-przegladu-928747

Źródło: Pb.pl