search
menu menu_open

Pracownicy i pracodawcy apelują o zmiany w umowach śmieciowych

23 maja 2018

Pracownicy i pracodawcy apelują o zmiany w umowach śmieciowych

NSZZ „Solidarność” od wielu lat zabiega o to, aby walka z umowami śmieciowymi była coraz bardziej skuteczna. Porozumienie podpisane przez przewodniczącego Piotra Dudę oraz Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich ma doprowadzić do konkretnych zmian w prawie.

Pokazuje, że przedsiębiorcy także przekonują się do tego, że na rynku pracy potrzebna jest równowaga. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zatrudnianych na umowach agencyjnych i zlecenie. Pracodawcy będą mogli być spokojni, że kontrole ZUS nie narzucą im kar za umowy z poprzednich lat. Taka sytuacja groziła nawet zaprzestaniem działalności gospodarczej.

—————

– W dalszym ciągu promowana jest zmiana ustawy o zamówieniach publicznych. Chodzi o specyfikację zamówień. Wysoko punktowane powinno być wyłącznie stosowanie umowy o pracę oraz przepisów o minimalnym wynagrodzeniu. Przedstawiciele rządu wiedzieli wcześniej, że powstaje taka inicjatywa. O porozumieniu byli informowani już w czasie trwania negocjacji między obiema stronami. Wiadomo już, że rząd jest zadowolony z przedstawionej propozycji i uważa ją za dobry kierunek. NSZZ „Solidarność” i FPP pozostają otwarci na innych przedsiębiorców, związki zawodowe i związki pracodawców, które chcą przystąpić do porozumienia. Obecnie wyrażamy przekonanie, że polski rząd przychyli się do proponowanych zmian i będzie próbował je wdrażać. Chodzi o utrzymanie równowagi zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Warto przypomnieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej obiecywał rozwiązanie we współpracy z Solidarnością problemu umów śmieciowych. Pierwszym etapem było wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł oraz zmiana ustawy o prawie zamówień publicznych – wskazał Duda.

Więcej:

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/pracownicy-i-pracodawcy-apeluja-o-zmiany-w-umowach,47350

Źródło: Wiadomoscihandlowe.pl