search
menu menu_open

Apel bez odzewu. ZUS nasila kontrole

24 maja 2018

Apel bez odzewu. ZUS nasila kontrole

Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o wstrzymanie kontroli ZUS dotyczących ozusowania umów zleceń z lat 2009-2017.

Apel jest związany z propozycją naprawienia błędów legislacyjnych z tego okresu, które doprowadziły do nadużywania umów cywilnoprawnych – zwłaszcza w obszarze zamówień publicznych. Kontrole ZUS mocno nasiliły się w 2018 roku i uderzają także w pracowników, od których ZUS będzie żądał dodatkowych składek, a fiskus podatków za lata ubiegłe – ostrzega FPP.

NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich na początku kwietnia podpisały porozumienie, które ma zmienić system funkcjonowania umów cywilnoprawnych. Chodzi między innymi o uwolnienie pracodawców od ciężaru spornych składek, ale jednocześnie zaksięgowanie pracownikom (zleceniobiorcom) składek, które w tych okresach nie były odprowadzane.

—————

– W obliczu podpisanego porozumienia z NSZZ Solidarność niepokoi nas przyspieszenie kontroli ZUS w sprawie ozusowania umów zleceń. Dochodzą do nas informacje, że część postępowań jest kierowana do prokuratury. To niesprawiedliwe – zwłaszcza, że państwo zaoszczędziło w przetargach publicznych ponad 25 mld zł w latach, które teraz kontroluje. Przez lata apelowaliśmy, że stawki za roboczogodzinę w zamówieniach publicznych są drastycznie zaniżane. Obecne kontrole ZUS uderzają też w pracowników, którym fiskus próbuje naliczać dodatkowy podatek. Zamiast tracić czas na bezsensowne kontrole należy skupić się na tym, by jak najszybciej przygotować i wprowadzić postulowane zmiany legislacyjne w życie. Zyskają na tym pracownicy, przedsiębiorcy i budżet. To powinien być priorytet dla rządu i ZUS- u – powiedział Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

http://m.interia.pl/biznes/news,2570147

Źródło: Interia.pl