search
menu menu_open

FPP: MPiT powinno przedstawić kilku kandydatów na Rzecznika Praw Przedsiębiorców

11 czerwca 2018

FPP: MPiT powinno przedstawić kilku kandydatów na Rzecznika Praw Przedsiębiorców

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców i uważa, że najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych, apolitycznych kandydatów na to stanowisko, podała Federacja.

„Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, jednak postuluje, by nie był to polityk – bez względu na to, jaką partię miałby reprezentować. To instancja, do której będzie można się odwołać w sytuacjach wątpliwych – dlatego powinien dokładnie rozumieć i znać problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy. Nie może być jakichkolwiek związków z polityką na takim stanowisku. Najlepszym kandydatem byłby doświadczony prawnik – ponieważ rolą Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie rozstrzyganie spornych kwestii prawnych pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, często niejednoznacznych i skomplikowanych. Byłoby też wskazane, by osoba powołana na tę funkcję nie zajmowała stanowisk publicznych przez pięć lat poprzedzających powołanie” – czytamy w komunikacie.

FPP podkreśliła, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewniało, iż instytucja Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie całkowicie apolityczna.

„Instytucja Rzecznika Przedsiębiorców jest integralną częścią proponowanej Konstytucji Biznesu, ponieważ musi być konkretna instancja czuwająca nad relacjami pomiędzy administracją a biznesem. Rzecznik Przedsiębiorcy będzie instancją, do której będziemy mogli się odwołać w sytuacjach wątpliwych. Dlatego powinien dokładnie znać i rozumieć problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy – nie może to być instytucja powierzona politykowi. Nawet, jeśli to polityk związany w przeszłości z biznesem – kluczowe jest obecnie całkowite rozdzielenie tego stanowiska od polityki. Najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych kandydatów, których kompetencje i kwalifikacje prawne byłyby adekwatne do wykonywanych w przyszłości zadań” – powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

Więcej:

https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/fpp-mpit-powinno-przedstawic-kilku,215,0,2408151.html

Źródło: Money.pl