search
menu menu_open

Podróbki zalewają Polskę. Unijni urzędnicy ostrzegają

13 czerwca 2018

Podróbki zalewają Polskę. Unijni urzędnicy ostrzegają

Co dziesiąty konsument świadomie kupuje fałszywki, bo oryginały uważa za zbyt drogie. Polskie firmy tracą na tym kilkanaście miliardów złotych rocznie, a budżet państwa ok. 2 mld zł.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO, dawny OHIM) zaprezentuje raport dotyczący popularności podróbek w państwach członkowskich UE. Dotarliśmy do niego pierwsi. Jakie płyną z niego wnioski? Jest gorzej, niż ktokolwiek sądził. I nie jest to jednorazowy wyskok. Badanie obejmuje bowiem pięcioletni okres, więc dane są uśrednione.

Rocznie z powodu sprzedaży fałszywek do polskich producentów i sprzedawców nie trafia 11,4 mld zł. To 12 proc. całej sprzedaży w sprawdzonych przez EUIPO sektorach gospodarki.

– Czego nie można utożsamiać z tym, że tyle wyniosła sprzedaż podróbek. Niektórzy producenci uważają, że jeśli ktoś kupił podrobione obuwie za 50 zł, to kupiłby oryginalne za 250 zł. A tak przecież nie jest – wyjaśnia nam jeden z funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Dodaje jednak, że równie dobrze wartość sprzedanych podróbek może być wyższa. Niewykluczone przecież, że o części nielegalnego obrotu jeszcze żadna ze służb państwowych i żaden producent nie wie.

Ale liczby i tak robią wrażenie. I oznaczają, że trefny towar przekłada się na stratę dla budżetu państwa z tytułu podatków w wysokości blisko 2 mld zł.

– Wszak oryginalne produkty są droższe, więc odprowadzany byłby od nich wyższy podatek. Podróbki są zaś najczęściej sprzedawane z użyciem zagranicznych portali, które przyjmują pełną kwotę za produkt, nie odprowadzając żadnego podatku. Od podrobionych win i wyrobów spirytusowych traci się również wpływy z akcyzy – mówi Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert ds. podatkowych. – Do tej wyliczanki można jeszcze dodać fakt, że pracownicy, którzy mogliby być zatrudnieni u właścicieli znaków towarowych, również odprowadzaliby składki i płacili podatki – dodaje.

Więcej:

http://biznes.interia.pl/news/podrobki-zalewaja-polske-unijni-urzednicy-ostrzegaja,2573045,,strona,1,s,1,f,a,r,156864187

Źródło: Interia.pl