FPP: Plany MF dot. obniżki stawki CIT i ujednolicenia VAT korzystne dla firm

15 czerwca 2018

FPP: Plany MF dot. obniżki stawki CIT i ujednolicenia VAT korzystne dla firm

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie zmian w prawie obejmujących m. in. likwidację tzw. kilometrówki, podwyższenie limitu amortyzacji samochodu, wprowadzenie specjalnej stawki CIT dla dochodów z innowacji, obniżenie stawki CIT do 9% z 15% dla małych przedsiębiorstw oraz ujednolicenie stawek podatku VAT. Szczególnie dwie ostatnie propozycje są oczekiwane przez przedsiębiorców i mają szansę realnie wpłynąć na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, ocenia Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

„Do resortu finansów od dawna docierają głosy, że obecnie funkcjonujący podział stawek VAT jest skomplikowany, nieintuicyjny i utrudnia wykonywanie działalności. Problem dotyczy w szczególności branży spożywczej i budowlanej. Niejednolita linia interpretacyjna w zakresie stawek podatku VAT skutkuje bowiem licznymi sporami z organami administracji skarbowej, a w konsekwencji powoduje poczucie braku pewności prawa wśród podatników. Ujednolicenie stawek spowoduje zatem uproszczenie systemu. Ponadto odejście od systemu PKWiU i zastąpienie go klasyfikacją statystyczną na potrzeby celne (CN) pozwoli wystąpić o wiążącą informację dot. właściwej stawki podatku. Na zmianach skorzystają również konsumenci, gdyż zgodnie z zapowiedziami stawki mają zostać ujednolicone w dół – w związku z czym większość produktów pierwszej potrzeby stanieje” – powiedział wiceprzewodniczący FPP Mariusz Korzeb, cytowany w komunikacie.

Obniżenie stawki CIT dla małych przedsiębiorstw 9% powinno z kolei zdynamizować rozwój przedsiębiorczości i zachęcić do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Jest to bez wątpienia dobra propozycja, która w dłuższej perspektywie okaże się korzystna dla polskiej gospodarki. Zasadne wydaje się jednak wprowadzenie udogodnień dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność nie tylko w ramach spółek handlowych, a np. przez jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczają się podatkiem PIT. Byłby to kolejny krok odczuwalny dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, podkreśliła też Federacja.

Źródło: Wyborcza.biz