search
menu menu_open

Udane żniwa podatkowe wśród gigantów

19 czerwca 2018

Udane żniwa podatkowe wśród gigantów
Aż cztery firmy w Polsce informują, że ich podatek dochodowy za 2017 r. może przekroczyć miliard złotych.

Prawie 20 mld zł wyniosła wartość podatku dochodowego 500 największych firm w Polsce za ubiegły rok – wynika z analizy sprawozdań finansowych spółek, jaką „Rzeczpospolita” przygotowała w ramach Listy 500, którą opublikujemy w przyszłym tygodniu. To o niemal 4,5 mld zł więcej niż w 2016 r. oraz aż 11 mld zł więcej niż w fatalnym pod tym względem 2015.

Największym podatnikiem w Polsce za ubiegły rok okazuje się Grupa Kapitałowa PKN Orlen, która wykazała w swoim bilansie aż 1,5 mld zł podatku. W pierwszej piątce znalazły się także grupy: PZU, PKO BP, PGNiG oraz BZ WBK. Co istotne, w sumie danina aż czterech spółek przekroczyła astronomiczną kwotę 1 mld zł, co zdarza się po raz pierwszy – to spółki z pierwszej piątki, z wyjątkiem BZ WBK. To znaczy, że sporo też wpłaciły do budżetu państwa, choć podatek wykazany w sprawozdaniu finansowym nie zawsze odpowiada CIT faktycznie zapłaconemu po uwzględnieniu różnych rozliczeń.

—————

– Oczywiście sytuacja ekonomiczna i dobra koniunktura napędzająca rozwój przedsiębiorstw ma duży wpływ na wysokość podatków – komentuje Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Niemniej pewne zasługi przypisałbym rządowi, któremu udało się w rzeczywisty sposób uszczelnić system podatkowy, m.in. poprzez ograniczenie stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej – dodaje Mariusz Korzeb.

Więcej:

http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/306149884-Udane-zniwa-podatkowe-wsrod-gigantow.html

Źródło: Rp.pl