search
menu menu_open

Polityk PiS został rzecznikiem małych i średnich firm

25 czerwca 2018

Polityk PiS został rzecznikiem małych i średnich firm

Pod koniec 2016 r. zapewniano, że wybrana zostanie apolityczna osoba, najlepiej prawnik lub doświadczony ekonomista. Dzisiaj już wiemy, że rzecznikiem polskiego drobnego i średniego biznesu będzie poseł Prawa i Sprawiedliwości, magister inżynier mechaniki.

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.

Idea nowo tworzonej instytucji w ciągu niespełna dwóch lat przeszła wiele zmian. W listopadzie 2016 r. Mateusz Morawiecki zapowiadał, że rzecznik będzie reprezentował wszystkich przedsiębiorców. Dziś już wiemy, że tylko małych i średnich. Pierwotnie chciano wyposażyć rzecznika w ogrom uprawnień. Kluczowym miała być możliwość wstrzymania kontroli przeprowadzanej przez państwowe organy kontrolne u przedsiębiorcy, jeśli obrońca biznesu uznałby, że jest ona prowadzona niezgodnie z przepisami. W ostatecznej wersji ustawy o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 648) jednak tę możliwość skasowano. Będzie on w praktyce pełnił przede wszystkim funkcję opiniodawczo-informacyjną.

—————


„Najlepszym kandydatem byłby doświadczony prawnik – ponieważ rolą rzecznika będzie rozstrzyganie spornych kwestii prawnych pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, często niejednoznacznych i skomplikowanych. Byłoby też wskazane, by osoba powołana na tę funkcję nie zajmowała stanowisk publicznych przez pięć lat poprzedzających powołanie. Należy podkreślić, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewniało, że instytucja rzecznika będzie całkowicie apolityczna” – przypominała FPP.

Więcej:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/msp/artykuly/1148934,rzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorcow-adam-abramowicz.html

Źródło: Gazetaprawna.pl