search
menu menu_open

Mechanizm podzielonej płatności nie przy regresie ubezpieczeniowym

5 lipca 2018

Mechanizm podzielonej płatności nie przy regresie ubezpieczeniowym

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pismo Federacji Przedsiębiorców Polskich i potwierdziło, że regres ubezpieczeniowy nie powinien być stosowany w ramach wchodzących od 1 lipca 2018 przepisów o podzielonej płatności (ang. split payment). Wyjaśnienie tej kwestii było istotne dla całej branży ubezpieczeniowej.

Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie, czy działalność polegająca na ubezpieczaniu krótkoterminowych należności i wypłacie odszkodowań swoim ubezpieczającym, którzy nie otrzymali w terminie płatności za dostarczone towary lub usługi, będzie podlegać pod przepisy o podzielonej płatności. Taki model rozliczeń zwany jest regresem ubezpieczeniowym i zgodnie z przepisami prawa traktuje się go odmiennie niż cesję wierzytelności.

Ministerstwo Finansów w udzielonej odpowiedzi wyjaśniło, że ,,W przypadku umów, zgodnie z którymi wypłata odszkodowania nie powoduje cesji wierzytelności na ubezpieczyciela, mechanizm podzielonej płatności nie powinien być stosowany. W tym przypadku otrzymanie roszczenia zwrotnego od osoby odpowiedzialnej za szkodę (dłużnika) nie jest uregulowaniem faktury dokumentującej transakcję pomiędzy kontrahentami.”

„Niewątpliwie stanowisko Ministerstwa Finansów należy uznać za słuszne. Niemniej jednak pozostają jeszcze kwestie, które resort finansów będzie musiał wyjaśnić, aby wyeliminować ewentualne sprzeczności w interpretacji nowych przepisów. Dotyczy to przykładowo solidarnej odpowiedzialności oraz sposobu odzyskania błędnie wpłaconych środków na rachunek VAT” – wskazuje Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1159032,mechanizm-podzielonej-platnosci-nie-przy-regresie-ubezpieczeniowym.html

Źródło: Gazetaprawna.pl