50 mln od ZUS na poprawę warunków pracy. Szanse mają tylko największe firmy

11 lipca 2018

50 mln od ZUS na poprawę warunków pracy. Szanse mają tylko największe firmy

Po raz pierwszy ZUS będzie przyznawać pieniądze na prewencję według nowych zasad. Do podziału jest 50 mln zł. Ale szanse na wsparcie mają tylko najwięksi przedsiębiorcy.

16 lipca ZUS ma ogłosić pierwszy konkurs na projekty dotyczące „dofinansowania działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, prowadzonej przez płatników składek”. Nazwa długa i skomplikowana, ale sprowadza się do jednego – do podziału w przyszłym roku jest minimum 50 mln zł wyłącznie na prewencję wypadkową. Czasu na złożenie wniosków będzie mało – okienko zamknie się 23 sierpnia.

Firma ubiegająca się o wsparcie będzie mogła uzyskać maksymalnie 60 punktów. Na ich podstawie ułożona zostanie lista rankingowa – kto będzie miał ich więcej, będzie miał też większe szanse na wsparcie.

Taki sposób przyznawania środków przez ZUS jest pozytywnie oceniany zarówno przez pracodawców, jak i związkowców.

– W ten sposób eksperci ocenią wnioski pod względem merytorycznym – podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna