search
menu menu_open

Milionerzy. Przybywa Polaków z wysokimi zarobkami; więcej osób zapłaci podatek solidarnościowy

18 lipca 2018

Milionerzy. Przybywa Polaków z wysokimi zarobkami; więcej osób zapłaci podatek solidarnościowy
Przybywa Polaków o wysokich dochodach. Fiskus może zacierać ręce, bo więcej osób zapłaci podatek solidarnościowy.

Nawet 24,2 tys. podatników osiągnęło w zeszłym roku więcej niż milion złotych rocznych dochodów. To aż 3,5 tysiąca, czyli 17,1 proc., więcej niż rok wcześniej – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej” na podstawie danych udostępnionych przez 14 Izb Administracji Skarbowej.

Liniowcy najbogatsi

Tak wysokimi zarobkami mogą się pochwalić przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące liniowy, 19-proc. podatek PIT – to prawie 70 proc. proc. całej grupy. – Niewątpliwie pomaga im bardzo dobra koniunktura, w zeszłym roku była najlepsza od lat, i silny popyt konsumpcyjny na rynku krajowym – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorstw Polskich. – Przyrost milionerów cieszy, bo to oznacza, że społeczeństwo się nam bogaci, ale wciąż jest ich bardzo mało.

Dochody takich firm znacznie przekraczają wartość jednego miliona złotych. W województwie kujawsko-pomorskim rekordzista zarobił w zeszłym roku ok. 60 mln zł, a w mazowieckim – ok. 107 mln zł. Na podstawie danych Ministerstwa Finansów można szacować, że w sumie dochody firm wyniosły w zeszłym roku ok. 130 mld zł, a zapłacony przez nie PIT przyniósł budżetowi aż 43 mld zł (o 9,3 proc. więcej).

Więcej:

http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/307159964-Milionerzy-Przybywa-Polakow-z-wysokimi-zarobkami-wiecej-osob-zaplaci-podatek-solidarnosciowy.html

Źródło: Rzeczpospolita