search
menu menu_open

Rynek zamówień publicznych czekają poważne zmiany

31 lipca 2018

Rynek zamówień publicznych czekają poważne zmiany

Czy tańsze zamówienia powinny być udzielane w procedurach przetargowych, jak nakłonić firmy, zwłaszcza małe i średnie, by chciały składać oferty, co zrobić, by kontrole nie sprowadzały się jedynie do wyłapywania błędów formalnych – na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej.


Jak przebiegają konsultacje koncepcji reformy zamówień publicznych w Polsce?


Jadwiga Emilewicz


Rozpoczynając konsultacje koncepcji nowego systemu zamówień publicznych, postawiliśmy przed sobą trzy cele. Pierwszy to przebicie się do świadomości społecznej z przekazem, że reforma ta ma znaczący wpływ na polską gospodarkę. Jej znaczenie jest nie do przecenienia. W ubiegłym roku środki wydane na zamówienia publiczne stanowiły ok. 8 proc. PKB, co oznacza, że jest to realnie jeden z największych zasobów kapitału inwestycyjnego. Jeśli więc myślimy o zwiększaniu poziomu inwestycji, zwłaszcza tych ukierunkowanych, które mają czemuś służyć w gospodarce, to właśnie tu jest najwięcej pieniędzy. I

administracja

ma realny wpływ na to, w jaki sposób te pieniądze zostaną wydane.

—————

Marek Kowalski

Dlaczego małe i średnie firmy nie chcą startować w przetargach? Jednym z powodów są zatory płatnicze, a tak naprawdę to kredytowanie zamawiających przez wykonawców. W przetargach organizowanych przez szpitale termin płatności wynosi już 285 dni. Tylko duże firmy stać na to, by tak długo czekać na zapłatę, małe nie mogą sobie na to pozwolić. Tymczasem ustanawianie terminu płatności jednym z kryteriów ofert stało się regułą. Osobiście uważam, że powinno to zostać zakazane ustawowo. Owszem, to oznacza przeregulowywanie rynku, ale nie widzę innego sposobu, by ukrócić tę patologię. Patologię, która jest nie tylko szkodliwa dla mniejszych firm, ale i dla samych szpitali. Bo jeśli jedynie kilku wykonawców może wystartować w przetargu, to oczywiste jest, że będą oni zawyżali ceny.

Więcej:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1197042,zmiany-na-rynku-zamowien-publicznych.html?r=53875&r=96778

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna