Zamożny jak przedsiębiorca na podatku liniowym. Mamy już ponad 25 tys. milionerów
2 sierpnia 2018
Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Czytaj wiÄcej na https://biznes.interia.pl/firma/news/zamozny-jak-przedsiebiorca-na-podatku-liniowym-mamy-juz,2580669,1852?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Według danych, jakie uzyskaliśmy z izb administracji skarbowej, już prawie 25,1 tys. osób wpisało w swoje deklaracje PIT za 2017 r. dochody przekraczające 1 mln zł. Najwięcej milionerów jest w województwie mazowieckim, bo ponad 6,7 tys., najmniej w opolskim – 395.
Dane pokazują dwie istotne informacje. Pierwsza: grono milionerów szybko się powiększa. Do grupy najbardziej majętnych podatników PIT w ciągu ostatnich pięciu lat dołączyło ponad 10 tys. osób. Tylko w ciągu ubiegłego roku przybyło ich 3,7 tys., czyli liczba zamożnych zwiększyła się o ponad 17 proc. Są jednak regiony, gdzie bogacenie się było jeszcze szybsze. I co ciekawe, nie są to regiony tradycyjnie uznawane za zamożne. Bo w krajowej czołówce jest województwo świętokrzyskie, gdzie liczba milionerów wzrosła o ponad 33 proc., kujawsko-pomorskie z blisko 31-proc. wzrostem oraz podlaskie (wzrost o 28 proc.).
Druga informacja: nadal utrzymuje się struktura, w której zdecydowana większość milionerów pitowców to osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się według 19-proc. stawki liniowej. Są regiony – jak województwo opolskie – gdzie liniowcy to ok. 95 proc. milionerów. Ale są też takie miejsca – jak Mazowsze – gdzie udział podatników na 19-proc. stawce PIT wśród zamożnych to 65 proc. W województwie mazowieckim dość dużo – jak na krajowe standardy – jest milionerów etatowców, czyli tych, którzy złożyli PIT-37. W 2017 r. stanowili oni ok. 14 proc.
—————
– Każdy, kto osiąga wysoki dochód, niezależnie od tego, czy z faktycznego świadczenia pracy, czy z realnej działalności gospodarczej, wybiera formułę 19-proc. liniowego PIT, bo to jest opłacalne. Prowadząc działalność w formie spółki rozliczającej się według CIT, ktoś taki musiałby zapłacić podatek podwójnie, najpierw od dochodów spółki, potem od wypłaconej dywidendy – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.