search
menu menu_open

Gorące lato w spółkach skarbu państwa. Karuzela prezesów

8 sierpnia 2018

Gorące lato w spółkach skarbu państwa. Karuzela prezesów

Nieoczekiwane odwołanie szefów Krajowej Spółki Cukrowej i Energi przyczyniło się w lipcu do ponownego wzrostu barometru prezesów „Rzeczpospolitej”, w którym od kilku lat podsumowujemy zmiany na czele zarządów największych 42 firm z decydującym głosem Skarbu Państwa.

Po lekkim spadku w czerwcu, w ubiegłym miesiącu barometr ponownie przekroczył 45 punktów – co oznacza, że w ciągu minionych 12 miesięcy niemal połowa szefów dużych państwowych firm została wymieniona. I to nie uwzględniając menedżerów pełniących w międzyczasie obowiązki prezesa.

Na wzrost barometru miały wpływ zmiany na czele Krajowej Spółki Cukrowej, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Energi, gdzie w ostatnim dniu lipca został odwołany prezes Arkadiusz Siwko, który stracił stanowisko po niespełna miesiącu od jego objęcia.

W połowie lipca, musiał rozstać się z fotelem Henryk Wnorowski, który nieco ponad pół roku kierował zarządem KSC. Stracił stanowisko wkrótce po przyjściu nowego ministra rolnictwa, niedługo po tym, gdy w jedynym z wywiadów chwalił się dobrą kondycją Polskiego Cukru. Nie zdążył więc nawet przetrwać pierwszych 100 dni – gdy jak twierdzą eksperci – nowy szef poznaje firmę, jej wyzwania i problemy oraz kluczowe osoby.

————-

Firma na etapie zmian we władzach zawsze jest w jakimś stopniu sparaliżowana decyzyjnie. Funkcjonuje wtedy w trybie operacyjnego zarządzania bieżącymi sprawami, a kwestie strategiczne są odsunięte na później. Ten stan zawieszenia może trwać miesiącami, zanim zostaną ogłoszone i rozstrzygnięte konkursy, a nowy prezes pozna firmę – przypomina Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/gor%C4%85ce-lato-w-sp%C3%B3%C5%82kach-skarbu-pa%C5%84stwa-karuzela-prezes%C3%B3w/ar-BBLAOuP

Źródło: Msn.com