Zakład o 5 mld zł. Setki tysięcy firm nie wie, jakie będzie płacić składki w 2019 r. W co gra rząd?

20 sierpnia 2018

Nie chodzi o drobiazgi, tylko o łącznie 5 mld zł, które zasilać miałyby dodatkowo kasę ZUS. Czy w takich warunkach można planować rozwój biznesu?

W ubiegłym roku Sejm głosami posłów PiS zdecydował, że każdy, kto zarabia ponad 10 tys. zł miesięcznie, będzie od 2019 r. płacił składki emerytalne przez cały rok. Dziś takie osoby przestają odprowadzać składkę po przekroczeniu w danym roku pułapu zarobków – około 120 tys. zł brutto.

Ten próg to rodzaj bezpiecznika – ma chronić system emerytalny przed wypłacaniem zbyt wysokich emerytur, na które państwa nie będzie stać. Pomysł PiS – dobrze zarabiający płacą składki cały rok – ma dla rządu same plusy: budżet państwa bierze spore pieniądze już teraz, a o ewentualne skutki w postaci kosztownych wysokich emerytur niech się martwią za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat inni.

A ewentualne dodatkowe składki to znaczące wydatki. Na największe firmy przypadać może nawet kilka milionów złotych. W skali całego kraju wszyscy przedsiębiorcy musieliby zapłacić dodatkowe aż 5 mld zł.

Nic więc dziwnego, że kilka dni temu największe organizacje pracodawców: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, BCC, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich, oraz ponad 20 innych organizacji branżowych wysłało list z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister Elżbiety Rafalskiej.

Źródło: Wyborcza.pl