search
menu menu_open

Exit tax: pośpiech zaszkodzi biznesowi i inwestycjom

24 sierpnia 2018

Exit tax: pośpiech zaszkodzi biznesowi i inwestycjom

Mniej pośpiechu, więcej konkretów – to postulaty organizacji biznesowych co do planów wprowadzenia nowej daniny od wyjścia z Polski.

Zapowiedzi ustanowienia podatku zwanego z angielska exit tax wciąż wzbudzają emocje, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Choć Ministerstwo Finansów nie potwierdza daty wprowadzenia nowej daniny, to nie wyklucza też wprowadzenia go już od przyszłego roku. I właśnie ten pośpiech wzbudza najwięcej krytycznych komentarzy, zwłaszcza że MF wciąż nie ogłosiło konkretnego projektu.

– Taka niepewność nie sprzyja budowaniu stabilności biznesu i może być kolejnym czynnikiem zniechęcającym zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce – zauważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dodaje, że ekspansja zagraniczna polskich firm, dotychczas pomyślnie się rozwijająca, także może zostać wyhamowana. – Stanie się tak, jeśli nowy podatek miałby obciążyć polski kapitał przeznaczony do zainwestowania za granicą – przewiduje Kowalski. Podkreśla, że na razie nie znamy ani stawki, ani zasad obliczania nowego podatku, ani nawet terminu wejścia w życie tych regulacji.

Więcej:

https://www.rp.pl/Prawo-w-firmie/308239977-Exit-tax-pospiech-zaszkodzi-biznesowi-i-inwestycjom.html

Źródło: Rzeczpospolita