search
menu menu_open

Exit tax uderzy w ludzi i biznes

29 sierpnia 2018

Exit tax uderzy w ludzi i biznes

Nowy podatek mogą zapłacić osoby fizyczne, których celem wcale nie jest ucieczka z majątkiem za granicę, a planują jedynie zmianę miejsca zamieszkania.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że jego najnowsza propozycje podatkowa, czyli tzw. exit tax, ma być w Polsce wprowadzana pod hasłem uszczelnienia systemu podatkowego i walki ze zjawiskiem przenoszenia się firm do różnych krajów w celu uniknięcia podatku. Według ekspertów, których poprosiliśmy o opinię, nowe rozwiązania mogą jednak uderzyć zarówno w normalny biznes, jak i Polaków, którzy planują przeprowadzkę za granicę.

—————

– Szczególnym zagrożeniem jest opodatkowanie podmiotów, które będą przenosić składniki majątku za granicę w celu rozwoju swoich przedsiębiorstw w skali międzynarodowej. Może to zniechęcić do inwestowania za granicą – opisuje Czucharski. Podatek za wyjście zapłaci np. firma, która przenosi linie technologiczne na Ukrainę w celu obniżenia kosztów: surowców czy pracy. Albo firma, która chce np. na niemieckim rynku wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne wypracowane w Polsce.

– Nowe przepisy, o ile zostaną uchwalone w zaproponowanym przez resort finansów kształcie, z pewnością uderzą też w osoby fizyczne, w tym w fundamentalną zasadę swobody przepływu osób – dodaje Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/308289929-Exit-tax-uderzy-w-ludzi-i-biznes.html

Źródło: Rzeczpospolita