search
menu menu_open

Ceny materiałów budowlanych po serii wzrostów wyhamowały

31 sierpnia 2018

Ceny materiałów budowlanych po serii wzrostów wyhamowały

Zahamowanie wzrostów cen materiałów budowlanych to dobra wiadomość dla inwestorów – powiedział główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Niestety brak pracowników powoduje, że ceny usług na tym rynku nie spadną

Według danych Grupy PSB ceny w lipcu 2018 r., w stosunku do lipca 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno – o 33,3 proc.,

a

izolacje termiczne o 14,2 proc. Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 12,5 proc., a cementu i wapna o 3,7 proc., a chemia budowlana zdrożała o 1,6 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (0,3 proc.).

Ceny w okresie I-VII 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły już tylko w części grup towarowych. Zdrożały płyty OSB oraz drewno – o 35,5 proc., a izolacje termiczne o 11,7 proc. Spadki cen zanotowano grupie dekoracje (o 0,2 proc), oraz w grupie oświetlenie i elektryka – 0,5 proc.

„Najnowsze dane, dotyczące cen materiałów budowlanych, zdają się świadczyć o krótkotrwałym zahamowaniu ich wzrostów” – powiedział Kozłowski. Dodał, że „jednocześnie dynamika w ujęciu rocznym w przypadku niektórych grup artykułów wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie”.

Więcej:

https://www.forbes.pl/gospodarka/ceny-materialow-budowlanych-w-lipcu-2018-roku/8sm0xf4

Źródło: Forbes.pl