search
menu menu_open

Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. To rewolucja również dla firm

4 września 2018

Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. To rewolucja również dla firm2,8 mln firma czeka prawdziwa rewolucja. Pracownicze Plany Kapitałowe to dla nich koszt i nowe obowiązki. Część nowości będzie trzeba wprowadzać już od połowy przyszłego roku. Tłumaczymy krok po kroku co dla firm oznacza PPK.

Pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie zrzucać się na emerytalną przyszłość Polaków. PiS chce zapisać wszystkich pracujących Polaków do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na starość – takie są efekty programu. I choć w PPK mówi się głównie o pracownikach, to dla przedsiębiorców będzie to również prawdziwa rewolucja.

—————

To na barkach pracodawcy będzie spoczywało podpisanie umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Jednocześnie to pracodawca będzie prowadził Pracownicze Plany Kapitałowe w imieniu i na rzecz zatrudnionych. Co to oznacza? To pracodawca będzie odprowadzał składki (za pracownika i własne) na rzecz PPK. Będzie obliczał, ile musi wpłacić i sam wpłacał za wszystkich zatrudnionych. Jednocześnie to pracodawca będzie przekazywał wszystkie informacje o stanie konta pracownikom.

Co ważne – instytucję finansową, która będzie opiekowała się PPK pracodawca musi wybrać w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Jeżeli ich nie ma, będzie musiał w tym celu dogadać się z reprezentacją pracowników. Tryb wyłonienia takich osób pracodawca ustali już sam.

Z ustawy wynika, że na barkach pracodawców będzie też gromadzenie i archiwizacja dokumentacji dotyczącej PPK.

Są również korzyści. Analitycy PwC przypominają, że składki wnoszone przez pracodawcę nie będą wliczane do wynagrodzenia pracownika, które przecież stanowi podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednocześnie płacone przez pracodawcę składki, będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak samo pracodawca może rozliczyć pozostałe wydatki związane z wdrożeniem i realizacją przepisów o PPK.

Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich potwierdza, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą dodatkowym obciążeniem dla pracodawców. – Nie ma co do tego wątpliwości, że PPK będą wymagać zaangażowania ludzi i systemów w firmach. Jednocześnie pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że powszechny system oszczędnościowy sprawi, że przyśpieszy gospodarka. A to dla nich już wymierne, choć odsunięte w czasie, korzyści – mówi.

Więcej:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracownicze-plany-kapitalowe-obowiazki,159,0,2414751.html

Źródło: Money.pl