Czy rząd dostanie 7 mld zł? Ekstra pieniądze na obietnice są w rękach TK
5 września 2018
Projekt budżetu państwa na 2019 r. nie uwzględnia ok. 7 mld zł wpływów ze zniesienia 30-krotności na ZUS. Od Trybunału Konstytucyjnego zależy, czy PiS dostanie zastrzyk gotówki. To pozwoliłoby sfinansować np. 500+ dla emerytów.
Zniesienie limitu składek na ubezpieczenie społeczne, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą ZUS, powinno wystartować na początku przyszłego roku. Przepisy w tej sprawie prezydent Andrzej Duda skierowa jednak do Trybunału Konstytucyjnego.
Jeśli trybunał da im zielone światło, wówczas można się spodziewać, że w budżecie państwa pojawi się kilka nieplanowanych miliardów złotych. I to w samym szczycie walki wyborczej (do naszego i europarlamentu). – Chodzi o dodatkowe ok. 7 mld zł wpływów. Ale na razie zakładamy wariant ostrożnościowy – bez zniesienia 30-krotności – potwierdza DGP minister finansów Teresa Czerwińska.
—————
Chociaż bieżące skutki budżetowe zniesienia limitu 30-krotności są pozytywne, to z czasem będą malały. W przyszłości zaś wygenerują wyższe wydatki z FUS.
Długofalowo to rozwiązanie będzie miało negatywne skutki, bowiem wyższa składka oznacza wyższe świadczenia. Doszłoby do akumulacji świadczeń dla osób o najwyższych dochodach. W krótkim okresie więcej wpłynie do sektora finansów publicznych, ale wypłaty będą wyższe w momencie, gdy system emerytalny będzie obciążał finanse państwa – mówi DGP Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.