search
menu menu_open

Rząd znajdzie pieniądze na 500 plus dla emerytów?

7 września 2018

Rząd znajdzie pieniądze na 500 plus dla emerytów?

W projekcie budżetu państwa na 2019 rok nie uwzględniono sumy ok. 7 mld zł, którą rząd miał pozyskać w związku ze zniesieniem tzw. limitu 30-krotności na ZUS. O tym, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło wykorzystać te pieniądze m.in. na sfinansowanie programu 500 plus dla emerytów zadecyduje Trybunał Konstytucyjny. Z wprowadzeniem nowych przepisów nie zgadzają się jednak partnerzy społeczni, którzy twierdzą, że takie rozwiązanie świadczy o finansowej krótkowzroczności rządu – czytamy w artykule „Dziennika Gazety Prawnej”.

Zniesienie limitu składek na ubezpieczenie społeczne, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą ZUS, miało wystartować na początku przyszłego roku. Jednak zmianę przepisów w tej sprawie Andrzej Duda skierował do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli sędziowie wydadzą orzeczenie zezwalające na anulowanie tzw. limitu 30-krotności, wówczas ekipa rządząca otrzyma nawet do 7 mld zł ekstra. – Ale na razie zakładamy wariant ostrożnościowy – bez zniesienia 30-krotności – potwierdza minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „DGP”.

—————

Do tej pory pod oficjalnym apelem do premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister Elżbiety Rafalskiej przeciwko likwidacji limitu odcięcia składek na ZUS podpisały się 53 organizacje zrzeszające pracodawców. Ci ostatni twierdzą, że przepisy powinny zostać wycofane i ponownie skonsultowane z partnerami społecznymi m.in. ze względu na kontrowersje jakie wywołały zeszłoroczne prace nad nimi w parlamencie, tegoroczne odwołanie lipcowej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym i oraz związaną z tym niepewność dotyczącą stanu prawnego.

– Długofalowo to rozwiązanie będzie miało negatywne skutki, bowiem wyższa składka oznacza wyższe świadczenia. Doszłoby do akumulacji świadczeń dla osób o najwyższych dochodach. W krótkim okresie więcej wpłynie do sektora finansów publicznych, ale wypłaty będą wyższe w momencie, gdy system emerytalny będzie obciążał finanse państwa – mówi „DGP” Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

http://www.newsweek.pl/polska/polityka/co-dalej-ze-zniesieniem-limitu-30-krotnosci-na-zus-zadecyduje-tk,artykuly,432397,1.html

Źródło: Newsweek.pl