Gospodarka potrzebuje kolejnych impulsów do rozwoju

20 września 2018

Gospodarka potrzebuje kolejnych impulsów do rozwoju

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że obecnie wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi ponad 200 mld PLN. Pieniądze te najczęściej „nie pracują”, w dodatku – ze względu na inflację – tracą realnie na wartości. Z kolei dla Państwa obrót gotówkowy generuje koszt w wysokości około 1% PKB. Jest to kwota porównywalna do wydatków z budżetu państwowego na badania i rozwój w skali roku.

Bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji stają się impulsem do rozwoju całej gospodarki.

„Płatności bezgotówkowe to kolejne medium cywilizacyjne XXI wieku – dostęp do nich powinien być możliwy wszędzie. Pozwalają obywatelom i przedsiębiorcom bez lęku wchodzić w nowoczesne rozwiązania. Dzięki czemu w dłuższej perspektywie możemy mówić o szybszym tempie wzrostu gospodarczego, wyższym poziomie zatrudnienia oraz wyższej wydajności pracy” – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Płatności bezgotówkowe zwiększają przejrzystość obrotu gospodarczego, tym samym zwiększają szanse uczciwych przedsiębiorców. Ponadto ułatwiają rozliczenia, pobudzają popyt, ale też zachęcają do lepszego zarządzania finansami i wpływają na pojawianie się nowoczesnych usług, które bez tych instrumentów nie mogłyby powstać. Doskonałymi przykładami są: bilety komunikacji miejskiej zintegrowane z karta płatniczą czy płatności mobilne za parkingi w miastach.

„Uczciwa konkurencja na rynku i poczucie stabilności rynkowej przekłada się na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie wprowadzanych jest szereg nowych przepisów i regulacji, które wzmocnią te czynniki i jednocześnie pozwolą na równouprawnienie różnych form płatności – gotówkowych i bezgotówkowych” – dodał Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Źródło: Forumfirm.pl