search
menu menu_open

Jak zwiększyć zatrudnienie na etatach

21 września 2018

Jak zwiększyć zatrudnienie na etatach

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że dzięki obowiązkowi wymogu zawierania umów o pracę w przetargach publicznych – gdzie charakter pracy na to wskazuje, znacząco wzrósł odsetek umów o pracę.

W branżach ochrony i czystości proporcja zatrudnionych na umowę o pracę w porównaniu do umów cywilnoprawnych zwiększyła się z 25 proc. do 75 proc. Dobre rozwiązania legislacyjne mogą sprawnie i efektywnie naprawić polski rynek pracy. Teraz czas na kolejny krok – restytucję ozusowania umów zleceń.

Wprowadzenie wymogu stosowania umów o pracę w ustawie Prawo zamówień publicznych – zainicjowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich i związki zawodowe – było szeroko poparte także przez organizacje pracodawców. Dzięki temu rozwiązaniu istotnie wzrósł odsetek umów o pracę i zakończono patologie w kontraktach publicznych. Obecnie postulowana przed FPP i NSZZ Solidarność restytucja ozusowania umów zleceń może znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby umów zleceń dzięki zrównaniu zasad ubezpieczeń z etatami. Co więcej, z szacunkowej oceny skutków ekonomicznych proponowanych rozwiązań wynika, iż dzięki nowym regulacjom zwiększą się wpływy do FUS o ponad 2,7 mld zł. Budżet państwa może zyskać netto nawet 2 mld zł rocznie, a zleceniobiorcy wyższe emerytury.

Od lat poszukuje się efektywnych rozwiązań bolączek, z jakimi borykają się pracodawcy i pracownicy. Rozwiązanie wdrożone w zamówieniach publicznych doskonale się sprawdza. Federacja Przedsiębiorców Polskich razem z NSZZ Solidarność postuluje wdrożenie restytucji ozusowania umów zleceń. To rozwiązanie, które wesprze ponownie zatrudnianie na umowy o pracę i przyczyni się do dalszej naprawy rynku pracy – z korzyścią dla budżetu państwa i pracowników, twierdzi federacja i związek.

Więcej:

https://www.rp.pl/Kadry/309219993-Jak-zwiekszyc-zatrudnienie-na-etatach—o-restytucji-ozusowania-umow-zlecen.html

Źródło: Rzeczpospolita